Trigoni aktsiafondide jaoks oli maikuu ajaloo halvim

Annika Matson 08. juuni 2006, 10:08

Trigon Capitali aktsiafondide jaoks oli maikuu ajaloo halvim, teatas firma.

'Samas langesid meie fondide osakute väärtused oluliselt vähem, kui riikide indeksid, sest oleme aktiivse investeerimisstiiliga, kasutame kaitsemeetodeid ning investeerime alahinnatud ettevõtetesse,' ütles Trigon Capitali varahalduse osakonna juht Kristel Kivinurm-Priisalm.
Trigon Kesk- ja Ida-Euroopa Fondi puhasväärtus kukkus kuuga 7,6%, Teise Laine Fondil 3%, Väikeettevõtete Fondil 5,7% ja Top 10 Fondil 9%. Alates aasta algusest on fondide tootlused olnud järgnevad: -2,2%, +14%, +5,8% ja -4,1% (loodud veebruaris).

Varssavi Wig-20 indeks kukkus mais 14% (naftatöötleja PKN –18%, Bank Pekao -17%, Poola Telekom -16%). Budapesti börsil juhtisid hinnalangust naftatöötleja MOL ja OTP pank (eurodesse arvestatult vastavalt -15% ja -16%). Praha turg kukkus teist kuud järjest (Komercni Banka -13%, elektrifirma CEZ -9%) osalt kohalike stop-loss korralduste ja langevate tagatisaktsiate müümise tõttu. Balkani piirkonnas oli kaugelt suurim kaotaja Türgi (ISE 50), kus aktsiahinnad langesid eurodesse arvestatult kuuga 27,8%. Rumeenia, Serbia ja Bulgaaria turgude indeksid kukkusid vastavalt 8,5%, 4,8% ja 2,2%, kuid Horvaatia CROBEX tegi mais läbi vaid 0,5%-lise languse.

'Mai oli kogu maailma aktsiaturgudel viimaste aastate jooksul üks halvemaid kuid,' lisas Kivinurm-Priisalm. Nagu märgitud oli verelaskmine eriti äge arenevatel turgudel, mille taga oli oodatav globaalsete intressimäärade tõus ja sellest põhjustatud järsk riskitaluvuse langus. Mai jooksul läks areneva Euroopa fondidest välja rekordiline 1,3 miljardit dollarit, mis on kõigi aegade kõrgeim tulemus ning võrdne 4%-ga nende fondide netovaradest.

Positiivse poole pealt jätkasid Kesk- ja Ida-Euroopa majandused tugevat kasvu, kusjuures 2006. aastaks oodatud SKT kasvu määrad on ligkaudu 5%. Kasumite kasv on jätkuvalt tugev ning suhtarvud on märgatavalt alanenud. Mitmeid Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiaid kaubeldi madalamatel tasemetel, kui aasta tagasi ning mitmed on tagasi 2003-2004 tasemel. Ungari aktsiaid kaubeldakse nüüd tasemel 10 ning Poola omasid 14 korda 2006. aasta oodatud kasum. Tšehhi Telekomi dividenditootlus on 10% ning Komercni Banka hinna ja 2006. aasta oodatud kasumi suhe on alanenud 12 peale. 'Meie soosikud väikese ja keskmise suurusega ettevõtete seas on veelgi atraktiivsemalt hinnatud,' ütles Kivinurm-Priisalm.

Pärast mais aset leidnud tugevat korrektsiooni on Trigon osaliselt oma portfelle ümber positsioneerinud ning taastanud pangasektori osakaalusid, millest väljuti aasta alguses.

Lähiajal ootab Trigon aktsiaturgudelt tugevust, kuid risk edasiseks korrektsiooniks on endiselt alles. 'Meie arvates on arenevad turud tervikuna ning Kesk- ja Ida-Euroopa turud ühe osana sellest haavatavad potentsiaalse toorainehindade languse ja USA ning Euroopa intressimäärade edasise tõusu poolt,' lisas ta. Arvestades tugevaid fundamentaalnäitajaid (tugev SKT ja kasumite kasv) ning langevaid hinnatasemeid Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis, peab Trigon edasist märkimisväärset langust hindades väga heaks ostumomendiks.

2006. aastal näeb Trigon parimat potentsiaali teise laine riikides ja regiooni väikeettevõtetes. Nad soovitavad keskmise riskitaluvusega investoritel investeerida oma areneva Euroopa aktsiaportfell järgnevalt: 40% Trigon Kesk- ja Ida-Euroopa Fondi, 25% Trigon Teise Laine Fondi, 25% Trigon Uus Euroopa Väikeettevõtete Fondi ning 10% Trigon Uus Euroopa Top 10 Fondi. Kõrge riskitaluvusega investorid võiksid hoida fonde propotsiooniga 30:30:30:10.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing