Jalgpalli MM saab täna avalöögi

Mikk Jürjens 09. juuni 2006, 00:00

Täna õhtul kell seitse saab alguse selle suve suurim spordisündmus, kui Saksamaal lüüakse lahti jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniir.

32 meeskonda kõigist maailmajagudest kohtuvad kaheteistkümnes Saksamaa linnas, et kuu aja jooksul välja selgitada maailma parim rahvusmeeskond. Kõik need meeskonnad on Saksamaale jõudmiseks läbinud raske kvalifikatsioonitsükli ja ootavad nüüd võimalust end finaalturniiril tõestada. Lootused ja ootused võivad meeskondadel olla küll erinevad, kuid MMile jõudnud, ei soovi mitte keegi sealt alandatuna lahkuda.

Finaalturniiri eel on palju räägitud favoriitidest ja kihlveokontoritel pole kergeid aegu olnud juba rohkem kui aasta.

Peapretendendiks turniirivõidule peetakse loomulikult valitsevaid meistreid brasiillasi, kuid harva on jalgpalliajaloost ette näidata maailmameistrivõistlusi, kus suursoosik troonile astub. Brasiilia peatreener Carlos Alberto Parreira on nimetanud peafavoriitide alalist ebaõnnestumist finaalturniiril aga tabuks ning loodab kogu maailmale tõestada vastupidist, uskudes, et praegune koondis on läbi aegade tugevaim, mis neil on välja panna.

Tõsi, paberile vaadates võib iga jalgpallisõber julgelt raha Brasiilia peale panna, edurivi koosseisus Ronaldinho, Ronaldo, Adriano ja Kaka on hirmuäratav iga kaitseliini jaoks mis tahes olukorras.

Lisaks on neil pingilt võtta veel tõusvaid tähti nagu Robinho ja Juninho, kaitsenelik juba tuttav ja töötav Cafu, Lucio, Juan ja Roberto Carlos. Parreira, kes viis brasiillased MM-tiitlini 1994. aastal, naases koondise juurde 2003. aastal ning teda peetakse ainuõigeks liidriks praegusele meeskonnale.

Brasiilia peamisteks rivaalideks peetakse kihlveokontorites Inglismaad, Argentinat ja Saksamaad. Palju pakutud kolmiku kahjuks räägivad aga võtmemängijaid kimbutavad vigastused. Inglismaa jaoks on suure küsimärgi all Wayne Rooney paranemine, kelleta paljude arvates Inglismaal igasugune võimalus edule puudub, Argentina suurlootus, 18aastane Lionel Messi on sõpruskohtumistes sisenenud mängu vaid vahetustest ja pole veel kõige paremas vormis, Saksamaad tabas alles hiljuti kurb uudis kapteni Michael Ballacki vigastusest, ehkki tõenäoliselt jookseb Londoni Chelsea ridadesse siirdunud mängumees täna õhtul Costa Rica vastu väljakule.

Teiste kõrval on küllaltki suured ootused paisatud ka Elevandiluuranniku meeskonnale. Esmakordselt finaalturniirile jõudnud aafriklasi peetakse seekordseteks nn mustadeks hobusteks, ehkki Elevandid loositi väga raskesse gruppi koos Argentina, Serbia ja Montenegro ning noorusliku Hollandiga.

Maha ei tasu potentsiaalsete üllatajate nimekirjast kanda ka Austraaliat, keda pärast 32 aasta pikkust vaheaega taas finaalturniiril näha võib. Hiljuti meeskonna etteotsa astunud Guus Hiddink on jalgpallipublikul kindlasti nelja aasta taguselt finaalturniirilt meeles, mil hollandlane Lõuna-Korea nelja parema hulka viis. "Hiddinki imele", nagu seda jalgpalliringkonnas tuntakse, on Austraalias suur lootus istutatud.

Eesti Televisioon toob jalgpallisõpradele koju kätte 64 kohtumisest 59 (otseülekandeid 55).

XVII maailmameistrivõistlused on Saksamaa jalgpalliajaloos juba teised, suurturniiri korraldamine lasus nende õlgadel ka 1974. aastal.

Seitseteist aastat pärast Berliini müüri langemist pöördub kogu inimkond pilkudega Saksamaa poole, et osa saada suurest jalgpallipeost, mida paljud sakslased peavad lähiajaloo tippsündmuseks kodumaal.

1974. aastal toimus maailmameistrivõistluste finaalturniir Saksamaa Liitvabariigis, kus võõrustajad finaalis imelises hoos olnud hollandlased seljatasid ning kuldsed medalid koju jätsid. 32 aastat hiljem loodetakse seda vägitegu korrata ning kogu riik on sattunud tõelisesse jalgpallipalavikku.

Selle nädala alguseks jõudsid Saksamaale peaaegu kõik osalejariigid, et alustada lõplikku ettevalmistust finaalturniiriks ning maha peeti veel viimased omavahelised sõpruskohtumised. Publiku huvi treeningute ja sõpruskohtumiste vastu on olnud hämmastav.

Näiteks Saksamaa koondise läinud nädalal korraldatud lühikest koosviibimist jälgis tribüünidelt enam kui 40000 jalgpallisõpra, külmalt ei ole vastu võetud ka kaugeid külalisi, huvilisi on massiliselt ka teiste meeskondade treeningutel.

Mehhiko, Prantsusmaa ja Itaalia järel saab Saksamaast neljas riik, kes MM-finaalturniiri teist korda korraldab ja kodupublik loodab selle au valguses näha oma lemmikute poolt ka edukat esinemist. Lisaks Costa Ricale, kellega täna õhtul vastakuti minnakse, kuuluvad Saksamaaga ühte gruppi veel Ecuador ja Poola.

Ehkki Eesti koondise lootused finaalturniirile kustusid juba üsna varakult, sõidab Saksamaale jalgpallimelu nautima ka sadakond eestlast.

Huvi on jalgpallisõprade sõnul Eestis tohutu, pigem on küsimus piletite hankimises, mis valmistab tõelist peavalu igaühele. Eesti Jalgpalli Liidu kõrval, kust vähestel pileteid on võimalik hankida, jäi ainsaks variandiks piletijagamisloteriil osalemine, kus konkurentideks jalgpallisõbrad üle kogu maailma. Küsimus piletite saamisel ei olnud seega mitte milleski muus kui õnnes.

Jalgpallifänn Raimond läheb Saksamaale vaatama vaid ühte kohtumist Tuneesia ja Saudi Araabia vahel, kuid loodab mitmepäevasel matkareisil läbi sõita suuremast osast korraldajalinnadest. "Kogu see melu ja need emotsioonid, mis lisaks tippjalgpallile kaasnevad, on lihtsalt liiga võimas, et sellest kõigest oleks lausa patt ilma jääda," lisab Raimond. Jaan, Taavi, Kristo ja Sten lähevad vaatama aga koguni nelja mängu ning näevad oma silmaga erinevates linnades ära nii Prantsusmaa, Brasiilia, Itaalia kui ka Inglismaa kohtumised. Samas nõustub Jaan, et esmatähtis ei ole sugugi mitte kõrgetasemelise jalgpalli nautimine. "Rohkem kui mängude vaatamist ootame kogu turniiriga seotud melu kogemist," nendib ta. Küsimusele, kuidas sündis otsus Saksamaale sõita, vastab Jaan muiates: "Arvestades, et järgmist MMi on oodata Euroopasse siis, kui mõni meist juba vanaisa on, ei tekkinud küsimustki, kas minna, vaid et, kuidas seda paremini teha."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing