Kuidas grillimine endale lihtsamaks teha

Heidi Vihma 09. juuni 2006, 00:00

Grillimine on kunst, mis on kaugelt peenem kui lihtsalt lihatükkide grillile ladumine. Grillimise ettevalmistamisel on kasulik teada lihtsaid nippe, mille peale ise ei tuleks.

Kokk-konsultant Sven Azojan soovitab grillpeo jaoks kokku osta võimalikult erinevaid lihasid, nii et ühel grillipeol oleks nii linnu-, sea- kui ka lambaliha. "Nii saab igamees ise otsustada, millised on tema lemmikud."

Kindla peale minek olevat Azojani arvates seakaela karbonaadi valimine, mis olevat grillimiseks kõige mõnusam. Samuti soovitab ta kasutada lamba välisfileed ja sea kintsuliha. Kindlasti tasub Azojani arvates grillimiseks eelistada ise kodus marineeritud liha.

Restorani Travel peakokk Rain Käärst soovitab liha marineerimisel jääda kindlaks ühe peamaitse juurde ja seda rõhutada. Käärsti sõnul on tüüpilisim viga, mida tehakse see, et hea tulemuse nimel pingutatakse maitsete segamisel üle.

"Marinaadides kasutatakse liiga palju erinevaid aineid ja lisaks veel kastmeid ning tulemus ei pruugi üldsegi hea tulla. Ühel korral võib sel moel küll grillimine õnnestuda, teisel korral seda järgi teha aga enam ei osata." Rain Käärst soovitab õnnestunud retsepti kohe kirja panna, et seda oleks järgmisel korral hea korrata.

Kui aega jätkub, võiks Käärsti arvates liha enne küpsetamist vähemalt 24 tundi marineerida. Pikem marineerimisaeg sobib veise-, sea- ja lambalihale.

Kui aega ei ole ja külalised kohe saabumas, aitab ka liha pooletunnisest maitsestamisest kiirmarinaadis. Selleks sobivad hästi poes valmiskujul saadaolevad kastmed.

ASi Paulig Baltic Santa Maria maitseainete võtmekliendi juht Katre Taimistu soovitab kiire tulemuse tahtjatele kasutada Santa Maria vedelaid valmismarinaade, mis on mõeldud kodus marineerimiseks ja mille hulgast saab valida nii kanale, kalale kui ka lihale mõeldud variandi. Kiirmarinaadi kastmetesse võib segada suhkrut - see teeb küpsetamsel liha pinna kenasti pruunikaks.

Õrnemaid lihasid - kala ja kana Rain Käärst pikalt marinaadis hoida ei soovita. Näiteks pehme struktuuriga kanalihasse imenduvad maitsed kiiresti, nii et pooletunnisest marineerimisest aitab küll. Ka võib maitsesegu pintseldada lihale vahetult enne küpsetamist. Käärst õpetab, et kuna nahaga kanakoivad kipuvad grillil kergesti kõrbema minema, sest nendest tilgub rasva, siis võiks selle vältimiseks kuumust väiksemaks reguleerida ning grillil hoolikalt silma peal hoida. Terve kana küpsetamiseks kulub Käärsti hinnangul aega kusagil 40 minuti ringis.

Huvitava ja mahlaka tulemuse saavutamiseks pakub Käärst välja huvitava valmistamisidee: küpsetamise ajaks võib kana grillile istuma sättida lahtise õllepurgi peale. Kala kipub grillil küpsetades ära lagunema, selle võiks grillile asetada koos panniga, eriti kui tahetakse grillida kala tervelt. Panniga on kala lihtsam tõsta.

Kui küpsetada kalatükke, siis soovitab Käärst grill hästi kuumaks ajada ja vahetult enne kala grillilepanekut grillirest õliga üle määrida, et kalatükid ilusalt triibuliseks saaksid ja kala resti külge kinni ei jääks. Pärast mõneminutist lahtisel grillil küpsetamist võib kaane grillile peale panna ning ühtlasemas kuumuses kalal veel 5-6 minutit küpseda lasta, õrnemaid kalu ei pea isegi keerama.

Tugeva struktuuriga kalu saab ka ringi keerata, ainult tangide asemel peab siis kasutama labidat. Kalafileede küpsetamiseks võiks Käärsti arvates teha fooliumist vanni, aga üleni fooliumisse mässida Käärst kala ei soovita, sest siis ei tulevat kalale see õige grilli maitse juurde, samuti ei saavat kala piisavalt kuumust.

Huvitava tulemuse saavutamiseks pakub Käärst välja mõtte, kuidas lihale ja kalale grillil kaneelikooresuitsuga aroomi lisada. Kaneelikoored tuleb panna otse sütele, kuid mitte keskele, kus nad kiiresti ära põlevad, vaid äärtesse.

Teine võimalus on panna sütele fooliumist topsik või tühi konservikarp, millesse pandud vedelike ja maitseainete vaiksest aurumisest liha mõnusat aroomi juurde saab. Sütele asetatud topsi võib valada veini või õlut, lisada lepakoorepuru, teepuru, kohviube, ürte, kaneelikoort või kadakalaaste. Tugevama liha küpsetamisel aitab veini- või õlleaur lihal ka pehmeneda.

Käärst ütleb, et kuna alguses peab grill olema hästi kuum, siis kohe pole kaant vaja. Mõneminutise intensiivse kuumusega saab liha ilusa värvi, edasi võiks jätkata madalama kuumusega, et säilitada liha mahlakus. Näiteks kõige mahlakam veiseliha valmib Käärsti sõnul +70 YC juures.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing