Ramon Lindalil võlad kaelas

Gert D. Hankewitz 09. juuni 2006, 00:00

"Tema suust ei ole ühtegi adekvaatsest sõna tulnud pärast makseraskuste tekkimist," räägib hääletooni järgi selgelt närvis ATK Ehitus-Investi juht Robert Tomingas telefonis, paisates elava jutu sisse ka paar ajaleheveergudele sobimatut sõna.

Tomingas ootab siiamaani 2,5 miljonit krooni, mis tema firma selle aasta algusest maikuuni tehtud töö eest saama oleks pidanud. Nimelt tegi Tomingase firma Ramon Lindali Soome mööblitootmisettevõttele Lindal Private Finland allhanget kolmel laeval.

Tööga mais valmis saanud, jäi Tomingas teenitud palka ootama, mida aga ei tulnud. Seepeale võttis mees asja tõsisemalt käsile. "Kirjutasime paar kirja ja siis ootamatult tuli välja, et neil läheb nii kehvasti, et on miinuses ning ei saagi maksta," jätkab firmajuht.

Ta räägib, et seejärel läks käiku venitamistaktika, mis sisaldas endas nii tühjade lubaduste andmist kui ka halvas töös süüdistamist. "Kõik tööd on vastu võetud, lepingu järgi on kõik korras, pretensioone tööde kohta ei saa ka olla," kinnitab Tomingas.

Kui enam oodata ei jaksanud, andis tasuta jäänud firmaomanik asja ajada inkassofirmale Intrum Justitia. Viimane kirjutab oma e-kirjas, et vaatamata korduvatele kirjalikele meeldetuletustele ja isiklikele kohtumistele ei ole Lindal Private võlga tasunud ega alustanud läbirääkimisi maksegraafiku koostamise üle. Samuti märgib inkassofirma kirjas, et kui Lindali firma oma võlga selle töönädala lõpuks ära ei tasu, esitatakse ettevõtte vastu pankrotiavaldus Soome kohtusse.

Ramon Lindal ütleb algul telefonis, ta et ei soovi võlgadest rääkida. Et mehe vastu on aga tõsiseid süüdistusi esitatud, nõustub ta poole tunni pärast kommenteerima.

"Sellepärast, et tööjõu hind on hüppeliselt tõusnud ja kvaliteet pole tihtipeale rahuldav. Kui graafikutest minnakse üle, see ajab projektid lõhki ja saame suure kahjumi," seletab ta miks võlad on tekkinud. Endine teivashüppaja lisab, et peale Ehitus-Investi ja peaaegu 14 miljoni kroonise võla Eesti maksuametile on tal veel teisigi maksmata jätmisi. Ta toonitab, et maksuametile enam 14 miljonit võlgu pole, vaid alla kümne. Maksuameti koduleheküljel oli eile võlg ikkagi peaaegu 14 miljonit.

Lindal toodab mööblit juba aastast 1993. Oma mööblitehase Soomes Turu lähedal avas ta 2004. aastal. Juba siis võlgnes tööstur maksuametile oma firmaga Lindal Pro 2,5 miljonit krooni. Tänaseks on see võlg 5,9 miljonini tõusnud. Mehe teine ettevõte Eestis Private Shipping OÜ võlgneb maksuametile 7,9 miljonit kroonini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing