Majandusaasta aruande peavad alati allkirjastama kõik juhtorgani liikmed

Tuuve Tiivel 12. juuni 2006, 00:00

Äriühingu juhatusel on kohustus esitada äriregistrile kõigi juhatuse liikmete allkirjaga majandusaasta aruandeid.

Eelmise aasta detsembris jõustunud raamatupidamise seaduse N 25 muudatuse kohaselt allkirjastavad juhatuse ja nõukogu liikmed majandusaasta aruande koos kuupäeva märkimisega viivitamata pärast seda, kui asjaomane organ on aruande heaks kiitnud.

Erinevad elulised asjaolud võivad põhjustada olukorra, kus aruande esitamise ajaks ei ole sellel kõikide juhtorgani liikmete allkirju. Aruande valmimise ajal võib mõni liige olla raske tervisehädaga haiglas, maailma teises otsas vms. Samuti ei ole välistatud, et mõni liige keeldub aruannet allkirjastamast.

Enne 2003. aastat kehtinud raamatupidamise seaduse N 23 sätestas sellisteks juhtumiteks paindliku regulatsiooni. Kui mõni juhtorgani liige ei saanud majandusaasta aruandele allkirja anda füüsilise takistuse tõttu või keeldus seda tegemast, pidi aruandele lisatama kirjalik põhjendus.

Täna kehtiv seadus selliseid võimalusi ei sätesta. Pigem rõhutatakse majandusaasta aruande, kui äriühingu tegevuse ja finantsseisu kohta huvi tundvate isikute peamise või isegi ainukese avaliku infoallika, allkirjastamise olulisust ja seonduvat juhtorgani liikmete isiklikku vastutust. Seega võib arvata, et aruande peavad alati allkirjastama kõik selle valmimise hetkel ametis olevad äriühingu juhtorganite liikmed.

Juhul, kui majandusaasta aruannet äriregistrile tähtaegselt ei esitata, võib maakohtust registripidaja määrata juhatusele trahvi, äriühingu kustutada või otsustada selle sundlõpetamise. Selle vältimiseks tasub teha äriregistriga heas usus koostööd ning aruande esitamise tähtaja saabumisel teatada takistuse põhjus ja meetmed, mis on võetud tarvitusele selleks, et aruandel oleksid kõikide juhtorgani liikmete allkirjad.

Juhul, kui aruande allkirjastamise puudus on ületatav (juhtorgani liige terveneb, saabub puhkuselt tagasi, nõustub andma allkirja), siis tuleb vastavas äriregistrile esitatavas teatises seda põhistada. Samas ei ole välistatud, et registripidaja ei pea seda mõjuvaks põhjuseks.

Kui puudus ei ole ületatav, siis võib kaaluda juhtorgani liikme tagasi kutsumist. Kui see ei ole võimalik, siis võib esitada juhtorgani liikme vastu hagi allkirjastamiskohustuse olemasolu tuvastamiseks. Positiivne kohtuotsus asendab juhtorgani liikme tahteavaldust, mida muidu kinnitaks tema allkiri majandusaasta aruandel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing