Savisaar: Silja Line ost Tallinki poolt on Balti majandusajaloo kõlavaim tehing

Gert D. Hankewitz 12. juuni 2006, 13:20

Majandus- ja kommunikatsiooniministri Edgar Savisaare sõnul on Silja Line ost Tallinki poolt Balti majandusajaloo kõlavaim tehing.

'Täna on suur päev, sest Eesti majandusajalugu ega suure tõenäosusega ka Läti ja Leedu oma, ei tunne tehingut, mida võiks võrrelda Silja Line ostuga,” ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar.

Järgneb Savisaare teada muutmata kujul:

Tallink on olnud üks neid ettevõtteid, mis on käinud oma ja tihti väga isepäist rada. Juba nende esimese suure kruiisilaeva Romantika ehitus viis aastat tagasi oli tegu, mida veel pikka aega ei suudetud mõista ega selle mõttega harjuda. Hiljem on Tallink pea igal aastal üllatanud mõne uue miljardilise investeeringu ja rahvusvaheliste laienemisprojektidega. Selle muljetavaldava arengu käigus on Tallink loonud tuhandeid uusi töökohti, teinud kaugelt üle kümne miljardi krooni investeeringuid ja toonud Eestisse miljoneid reisijaid.

On fakt, et Enn Pandi, Ain Hanschmidti ja Toivo Ninnase juhitav meeskond on tõstnud Eesti lipu Läänemerel lugupidamist väärivale kohale. Samas peame endale andma aru, et konkurents majandusruumide vahel aina tiheneb ja näiteks Soome ametiühingute hiljutised rünnakud Tallinki vastu on samuti aja märk. Leian, et Eesti Valitsus peab selles aina keerulisemaks muutuvas keskkonnas toetama Eesti kapitalil põhinevaid ettevõtteid nii nõu kui jõuga.

Järjest sagedamini peab tõdema, et 90-ndate lööklausel „Kapitalil pole rahvust” ei pea tänases konkurentsitihedas Läänemere laevanduses paika. Erinev majanduskeskkond ja ametiühingute surveaktsioonid näitavad, et kapitali rahvus võib olla hoopis probleemide allikaks. Asjaolul, millise riigi lipu all mingi laev sõidab, on ühelt poolt sümboolne väärtus, kuid veelgi enam ka reaalne majanduslik sisu. Selle tõestuseks tasub vaadata soodustusi, mida erinevad riigid oma laevandusettevõtetele teevad.

Kaks päeva tagasi kohtumisel Soome peaministri Matti Vanhaneniga arutasime põhjalikult küsimust Tallinki kaalukast osast Läänemere laevandusturul. Kavatsen ka Eesti valitsuses jätkata seda liini, et meie laevamehi ka riigi poolt toetataks vähemalt samas mahus, nagu teevad seda meie naabrid.

Õnnitlen Tallinki peret eduka tehingu puhul ja soovin neile julgust samasugusteks ambitsioonideks tulevikuski!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing