Ansip: edu tagab soodus innovatsiooni- ja ärikeskkond

13. juuni 2006, 12:56

Peaminister Andrus Ansip nimetas täna Eesti ühe peamise edukriteeriumina soodsat innovatsiooni- ja ärikeskkonda.

Ansip tõi Riigikogus teadus- ja arendustegevuse olukorrast rääkides välja kolm Eesti jaoks peamist edukriteeriumi: inimeste arendamine, soodne innovatsiooni- ja ärikeskkond ning konkreetsed arenguvalikud teaduses.

'Eesti on Euroopa ühe kõige kiiremini kasvava majandusega riik. Kui aga majanduskasv on saavutatud üksnes või suuresti sissetulnud välisraha poolt ülesköetud sisetarbimise suurenemise ning odavamate tootmissisendite arvel, pole põhjust rääkida jätkusuutlikust arengust,' ütles Ansip.

Välisraha sissevoolu vähenemisel tekkida võiva majanduskasvu pidurdumise ning riigieelarve defitsiidi ärahoidmiseks peab Ansipi hinnangul üha olulisemaks muutuma meie enda majanduse võime luua väärtust, mida müüa.

Peaministri sõnul on valitsuse eesmärk muuta Eesti aastaks 2010 kogu maailmas tunnustatud ja atraktiivse innovatsioonikeskkonnaga riigiks.

'Meie peamiseks probleemiks on erasektori teadus- ja arendustegevuse investeeringute madal tase. Kuigi erasektori osakaal arendustegevuse kuludes on perioodil 1998-2004 kaks korda suurenenud ja investeeringute maht on kuus korda kasvanud, moodustasid need 2004. aastal vaid 36% teadus- ja arendustegevuse kogukuludest,' ütles peaminister.

Ansipi hinnangul on teadus- ja arendustegevusele SKTst tehtavate kulutuste kolmeprotsendilise taseme saavutamine realistlik aastaks 2014.

Peaministri sõnul tuleb muuta teadus, eriti täppis- ja loodusteadused senisest oluliselt atraktiivsemaks. 'Uuendusmeelsus peab muutuma eestlaste elustiiliks,' ütles Ansip.

Inimeste arendamise osas tuleb peaministri sõnul saavutada senisest suurem doktorikraadiga spetsialistide juurdekasv. Samuti peab tingimustes, kus viie aasta pärast väheneb ligikaudu poole võrra Eestis ülikooli astujate hulk, tõsiselt kaaluma välisõppejõudude ja välistudengite osakaalu kiiret suurendamist.

'Kõrgetasemelise teaduse eelduseks on eeskujulik teaduse infrastruktuur. Tipptasemel laborid ja sellega kaasnev suurem akadeemiline vabadus motiveerivad teadlasi Eestisse naasma. Selles valdkonnas saab riik teha märksa rohkem, kui siiani tehtud,' ütles Ansip.

Peaministri hinnangul on kõige olulisemaks edukriteeriumiks selged valikud teaduse ja ettevõtete arendustegevuse rahastamisel.

'Meile meeldib rääkida sellest, et oleme teinud valiku infotehnoloogia, biomeditsiini ja materjalitehnoloogia kasuks. Kui järele mõelda on nende valdkondade alla võimalik mahutada praktiliselt kõikide teadlaste tegevus,' sõnas ta.

Ansipi sõnul tuleb vältida suundumist, mille kohaselt arengukava või strateegia tundub hea siis, kui selles on üles loetletud kõik mõeldavad uurimissuunad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing