Langus maailmas kukutas ka Eestit

Peeter Teder 14. juuni 2006, 00:00

Tallinna börsi põhinimekirjas ei olnud maailma langevate aktsiaturgude taustal samuti ühtegi tõusvat aktsiat.

Tallinki aktsia pöördus pärast eilset tõusupäeva taas langusele, odavnedes 2,1 protsenti ja makstes 58,52 krooni (3,74 eurot). Aktsia oli ka päeva enimkaubeldud väärtpaber ning selle käive ulatus 8,6 miljoni kroonini. Võib üsna julgelt väita, et turul on ülekaalus pessimistid, kes leiavad eelkõige, et lühiajaliselt vähendab Silja Line'i ost Tallinki kasumiteenimise võimalusi. Olen nende investoritega päri, kuid arvan, et pikaajaliselt võib ost endas siiski märkimisväärset potentsiaali kätkeda. Ilmselt võtab turul natuke aega, et seedida selle ostu järelmõjusid. Kui palju kulub aga aega, et Tallinki aktsia tõuseks samale tasemele või kõrgemale emissioonihinnast (82,5 krooni/5,27 eurot), on raske öelda. See võib võtta aasta või isegi paar. Seega teatud mõttes soovitan ma Tallinki aktsionäridel oma investeering mõneks ajaks unustada ja oodata paremaid aegu.

Suurima kukkumise tegi börsil läbi Norma aktsia, mis kaotas oma väärtusest 5,0 protsenti ning maksis 74,32 krooni (4,75 eurot). Aktsia käive oli 2,8 miljonit krooni.

Norma aktsia on olnud terve viimase jooksva aasta langustrendis. Firma on küll tõhustanud veidi oma tegevust ja suurendanud arenduskulusid, kuid turuosalisi ei paista see veenvat. Arvatavasti oodatakse firmalt ikkagi kasumikasvu näitamist ja kui seda ei tule, müüakse väärtpaberit edasi. Hinna ja kasumi (P/E) suhtarvu põhjal on näiteks Merko Ehitus Norma aktsiast soodsam ost.

Ainus tõusja oli börsil üliväikese käibe najal Tallinna Farmaatsiatehase aktsia, mis kallines 4,0 protsenti, makstes 40,68 krooni (2,60 eurot). Lisanimekirjas noteeritud väärtpaberi käive oli napid 4600 krooni.

Farmaatsiatehase hinnamuutus ei ole tegelikult märkimisväärne, kuid just see ei luba väita, et kõik aktsiad börsil langesid. Farmaatsiatehase aktsia jõudis päeva sees olla ka 14 protsenti miinuses. See näitab selgelt, kui raskesti kaubeldava aktsiaga on tegu. Investoritel soovitaks sellest aktsiast küll kindlasti eemale hoida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing