Savisaar lükkab Telekomi aktsiaid Arengufondile

Anne Oja 14. juuni 2006, 00:00

Eile toimunud erakorralisel istungil otsustas valitsus luua Eesti Arengufondi avalik-õigusliku juriidilise isikuna. Fondile antakse üle 3% ASi Eesti Telekom aktsiatest. Praegu kuulub riigile 27,17 protsenti Eesti Telekomist.

Investeerimistegevuseks võib fond kasutada nii aktsiate müügist laekuvaid vahendeid kui ka dividende. Esimese viie aasta jooksul eraldab riik eelarvest vahendeid tegevuskulude finantseerimiseks.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Meelis Atonen kommenteeris eile, et ei pea Eesti Arengufondi loomist avalik-õigusliku organisatsioonina õigeks. "Kui tahetakse midagi rahastada, siis tuleb sinna raha panna, mitte aktsiatega mängida või neid müüa," ütles Atonen ärritunult. Täpsemate küsimustega soovitas ta pöörduda Savisaare poole.

"Odysseuse eksirännakud on lõppenud, sedapuhku õnnelikult. Vaidlused Arengufondi eelnõu üle, mis kestsid ligi aasta, jõudsid lõpuks finišisse," ütles Savisaar pärast valitsuse istungit.

Juba tükk aega on tekitanud vaidlusi küsimus, kas Arengufond peaks olema avalik-õiguslik või eraõiguslik organisatsioon. Keskerakonna koalitsioonipartnerid Rahvaliit ja Reformierakond on olnud avalik-õigusliku fondi loomise vastu.

"Veel sellel kevadel ründas valitsus Isamaaliitu põhjusel, et meie eelnõus nähti Arengufondi põhikapitali moodustamist ette Eesti Telekomi riigile kuuluvate aktsiate baasil," ütles eile pressile Isamaaliidu ja Res Publica kaasesimees Tõnis Lukas. "Täna rõõmustab meid teadmine, et ka seda meie ettepanekut finantseerimismudeli kohta on valitsus omaks võtmas."

Seni on valitsuse liikmed olnud kahel korral vastu Isamaaliidu algatatud Arengufondi seaduse menetlemisele. Ühtlasi menetleb Riigikogu praegu Arengufondi seadusega samalaadset valitsuse eelnõu.

Atonen on varem öelnud, et avalik-õiguslik vorm hägustab poliitilist vastutust raha jagamisel ega taga, et toetust saaksid just parimad ideed.

Rahandusminister Aivar Sõerdi varasema hinnangu järgi võiks fond tegutseda arendustoetusi ja laene jaganud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse või KredExi juures.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing