Maavanem poliitikavabaks

Jaan Õunapuu 15. juuni 2006, 00:00

Maavanem ei saa olla poliitiline ametnik. Tänane pilt kinnitab aga vastupidist. Olen nõus Äripäevaga, et maavanem ei saa lähtuda erakondlikest huvidest, vaid peab hoolitsema maakonna tasakaalustatud arengu eest. Eesti areng seisneb tugevates kohalikes omavalitsustes.

Näen suurima ohuna maapiirkondade arengule kohaliku tasandi otsustusõiguse hajumist, mis toob kaasa elanikukauged otsused. Ei poliitik ega ministeerium Tallinnast saa maakonna vajadusi teada samal tasemel kui kohalik elanik. Seetõttu on oluline, et maakonnad saaksid oma piirkondade arengu eest vastutada, et neil oleks piisav otsustusõigus ja raha kavandatu elluviimiseks.

On otstarbekas, et regionaalset võimu teostatakse maakonna tasandil. Vajalik on tugevdada kohalike omavalitsuste tulubaasi, et anda suuremad võimalused infrastruktuuri parandamiseks ja luua paremad sotsiaalsed tingimused, mis annab omakorda ettevõtjatele paremad tingimused äritegevuseks. Praeguste eelarvete juures on omavalitsustel vaja lisatoetust. Oluline on, et maakondlikud arengukavad saaksid õigusliku aluse ning oleksid kaetud eelarvevahenditega. Omavalitsuste tulubaasi, otsustusõiguse ja vastutuse suurendamisega saab riik endale arvestatava partneri. Nii tekib maakonnas omavalitsusliitude baasil uus omavalitsustasand koos seadusega üleantud funktsioonide ja vajalike vahenditega riigieelarvest.

Maavanem on maakonnale vajalik. Hoidmaks ära poliitiliste ametnike tekkimise võimalust, peab aga muutuma maavanema ametisse nimetamise protsess.

Maavanema ametisse nimetamist reguleerib vabariigi valitsuse seadus, mille järgi kinnitab maavanema ametisse valitsus. Minu ettepanek on anda kohalikele omavalitsustele õigus valida maavanem ise. Sellisel juhul valiksid maavanema maakonna kohalike omavalitsuste volikogust valitud valijamehed.

Regionaalne omavalitsustasand suurendaks omavalitsuste ja maakondade rolli, mis aitaks oluliselt kaasa kogu Eesti terviklikule arengule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing