Rootsi tegelik tööpuudus on 15%

15. juuni 2006, 10:05

Mõttekoda McKinsey Global Institute hindab Rootsi tegelikuks tööpuuduseks 15%, mis ületab kolmekordselt Rootsi valitsuse ametliku tööpuudusnäitaja.

Kõrge number on saadud, kui juurde arvati ka pikaajalisel haiguspuhkusel viibijad ning valitsuse erinevates tugiprogrammides osalejad, kirjutab Financial Times. Analüüsis hoiatatakse, et töötus kasvab veelgi, kui lähema kümne aasta jooksul ca 100 000 – 200 000 töökohta madalama palgatasemega Balti riikidesse, Poolasse ja Venemaale üle viiakse.

McKinsey uuringu tulemused heidavad varju Rootsi rahvusvahelisele reputatsioonile kui jõukale ja madala tööpuudusega heaoluriigile, kirjutab leht.

„Rootsil tuleb kiiresti käivitada reformid, mis looksid soodsad tingimused erasektoris töö tootlikkuse kasvu jätkumiseks, avaliku sektori efektiivsuse tõstmiseks ning uute töökohtade loomiseks teenuste sektoris,” märgitakse analüüsis.

Tõsine probleem on elanikkonna vananemine, mis riskib Rootsi avaliku sektori panna „talumatu surve” alla, kui tootlikkus ei parane. Juba 10-20 aasta pärast ei piisa enam praegusest maksusüsteemist kulude finantseerimiseks, hoiatab analüüs.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing