Veskimägi ei suutnud euroraha jagamist Riigikogu kontrolli alla saada

15. juuni 2006, 12:44

Eile hääletas Riigikogu menetlusest välja riigieelarveseaduse eelnõu, mille eesmärk oli eelarvestrateegia ja eurorahade jagamise otsuste kinnitamine Riigikogus.

Res Publica ja Isamaaliidu fraktsioonide poolt algatatud ettepanek oli ajendatud mõne nädala eest riiklikku arengukava aastateks 2007-2013 vastu võtmisest valitsuses. Res Publica esimees Taavi Veskimägi tundis kahetsust, et niivõrd põhimõttelist ja strateegilist otsust, kuidas järgmisel seitsmel aastal erinevate valdkondade vahel Eestis Euroopa vahendid jaotuvad, ei langetatud Riigikogus. 'Küll aga ei jää ilmselt järgmine Euroopa Liidu planeerimistsükkel sugugi mitte viimaseks, vaid neid planeerimistsükleid seisab ees veel üsna mitmeid,' põhjendas Veskimägi ettepaneku esitamist.

'Riigikogu peaks langetama strateegilised otsused riigi elu korraldamisel ehk sisuliselt see, mida riigis tehakse, ja valitsus peaks langetama sellised operatiivjuhtimise otsused, kuidas need otsused, strateegilised otsused ellu viiakse,' rääkis Veskimägi kolmapäeval Riigikogus. Ta lisas, et see on põhimõtteline algatus liikuda üheaastaselt eelarve planeerimise tsüklilt nelja-aastasele eelarve planeerimise tsüklile, mis annaks erinevatele valdkondadele suurema kindlustunde.

Reformierakonna liikme Tarmo Leinatamme sõnul näitab praktika aga seda, et ei suudeta kinni pidada isegi arengukavadest. 'Nii kui koalitsioon muutub, nii muutub ka arengukava, nii muutub ka eelarve,' ütles Leinatamm eile Riigikogus. Tema sõnul ei taga isegi seadus seetõttu ühe eelarveaasta üleste kohustuste võtmist.

Veskimägi pareeris, et hea planeerimistavaga vanades Euroopa Liidu liikmesriikides ei toimu suuri muutusi strateegilistes valdkondades koalitsioonide vaheldumisega. 'Me peaksime ka Eestis sinnapoole liikuma ja eelarvestrateegia annaks meile võimaluse heaks harjutuseks, kus me peame siin Riigikogu saalis suutma kokku leppida pikemas vaates erinevate valdkondade vahel,' sõnas ta.

Leinatamm lisas, et eduka arengu üheks tagatiseks on ka dünaamilisus ja Eesti üheaastane eelarvepoliitika on selle tagatis. 'Võib-olla selline dünaamilisus just Eestile sobibki, kõrvuti n-ö vana ja jäiga Euroopaga,' ütles ta.

'Mulle tundub teie muretsemine siin selle üle, et Euroopa Liidu struktuurivahendite kasutamise strateegiat ei arutata Riigikogus, ausalt öeldes võltsina,' ütles rahvaliitlane Jaanus Marrandi. Strateegiat arutatakse komisjonides ja fraktsioonides, lisas ta.

Rahanduskomisjoni esimehe Meelis Atoneni sõnul leidis komisjoni enamus, et strateegiliste arengukavade ja eelarvega tegeleb rohkem valitsus ja Riigikogu on pigem eelarvet kinnitav organ. 'Vabariigi valitsuse arvamusest tuli veel üks lisaargument, et kogu riigieelarve koostamise protsess on praegu ülevaatamise all ja loodetavasti sügisperioodil me saame ka juba siin saalis millalgi selle töö tulemustega tutvuda,' lisas Atonen.

Atoneni sõnul otsustas komisjon esimest lugemist mitte lõpetada ehk eelnõu tagasi lükata. Ettepanek eelnõu tagasi lükata leidis 51 Riigikogu liikme poolehoiu, vastu oli 20 liiget.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing