Müüt Savisaare mõjukusest

Kristi Malmberg 16. juuni 2006, 00:00

Eelmisel nädalal avalikustati kaks huvitavat uuringut, mõlemad mõõtsid Eesti inimeste mõjukust. EMORi uuringu järgi peavad tipp- ja keskastmejuhid Eesti majanduse mõjukamaks tegelaseks Edgar Savisaart. Äripäev avaldas eelmisel reedel sotsioloogilisteks uuringuteks mõeldud arvutiprogrammi abil tehtud uuringu, mille järgi on Eesti mõjukaim inimene ettevõtja Jüri Käo. Savisaar jagas alles 31.-32. kohta.

Jättes kõrvale metoodika, mille üle võib alati vaielda, arvan, et Äripäeva uuringu tulemus näitab Savisaare kohta Eesti ühiskonnas adekvaatsemalt. EMORi uuringu tulemus näitab, keda peetakse mõjukaks, mitte kes seda ka ilmtingimata on. Savisaar on Eestis jätkuvalt pooleldi mütoloogiline olend, kellel arvatakse olevat tohutu jõud ja võim. Tegelikult on Savisaar väikese ja kindlapiirilise sõpruskonna, üsna kinnise iseloomu ja teatud olukorras ilmselgete suhtlemisraskustega inimene. Valitsuste moodustamine läbi aastate on näidanud, et Savisaar pole eriti kompromissialdis ega sõbramehelik, pigem on ta nähtus, millele teised poliitikud armastavad end vastandada. Selliste loomuomadustega inimesel ei saa olla palju väga häid ja kasulikke suhteid. Pigem on Savisaarel üksikud mõjukad toetajad, kellest aga ei piisa, et teda pidada kõige mõjukamaks inimeseks.

Loomulikult ei pretendeeri Äripäeva uuring absoluutsele tõele. Mõõtes sidemete hulka, on küsitav nende sidemete tegelik mõjukus - kas inimene, kes kuulub paljudesse nõukogudesse ja seltsidesse, suhtleb aktiivselt sealsete inimestega või käib harva kohal ja siis ka norutab üksi nurgas. Kuid mingi näitaja sidemete arv kahtlemata on. Selge on ka see, et ühiskonna mõjukamad tegelased ei pruugi olla need, kes iga päev meedias esinevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing