Reisiks saab raha laenata

Annika Matson 16. juuni 2006, 00:00

Reisibüroodest rõõmustab kliente eriti soodsa järelmaksuvõimalusega Estravel.

Wris pakub samuti järelmaksuvõimalust püsiklientidele. "Muid makse ei lisandu," ütles firma üks omanikke Aili Kägu.

Pankadest kõrgeimat tasu tahab oma päikeselaenu eest BIGi pank, mille aastane intress algab 25 protsendist. Laenu saamine on sealjuures ka väga lihtsaks tehtud. "Kuni 30 000 krooni laenamiseks ei pea isegi laua tagant tõusma - taotleda saab otse internetist, telefoni ning ka posti teel. Laenu kättesaamiseks ei ole tarvis meie esindust külastada," loetles BIG panga turundusjuht Svea-Elen Peters.

Hansapangast saab reisimiseks väikelaenu taotleda inimene, kellel on ette näidata vähemalt igakuine 3000-kroonine netosissetulek, mis on viimased kuus kuud laekunud kliendi kontole Hansapangas või mõnes teises pangas. "Taotleja ei pea tingimata olema Hansapanga klient," märkis panga meediasuhete juht Kristiina Tamberg.

Reisi finantseerimiseks pakuvad pangad lisaks väikelaenule ka arvelduskrediiti, krediitkaarte või järelmaksuvõimalusi. Intress on sealjuures üsna kõrge, kui võrrelda näiteks eluasemelaenuga. SEB Eesti Ühispank soovitas lisaks väikelaenule ka järelmaksuvõimalusega krediitkaarte, näiteks Magnetit. Krediitkaardiga saab kasutada limiiti kuni neljakordse netosissetuleku ulatuses. "Krediitkaart on laenu kõrval reisikulude finantseerimisel praktiline lahendus, sest paljudes hotellides ja autorendifirmades eeldatakse krediitkaardi olemasolu," ütles Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas.

Sampo Pangast soovitati reisi finantseerida krediidivõimalusega järelmaksukaardiga Freestyle. Selle kaardi saamiseks on vajalik regulaarne netosissetulek vähemalt 5000 krooni kuus. Sampo kaardi aastane intress on 13-19%.

Nordea Pangast pakuti lisaks arvelduslaenule veel vaba tagasimaksega krediitkaarti Topeltneto. Kuldkliendile on intress 8, tavainimesele 12%.

Reisimiseks võetud laene saab ka ennetähtaegselt tagastada. Igal pangal on siin omad nõuded.

Mida varem hakata reisile mõtlema, seda rohkem on valikuid. Planeerides saab säästa reisile minekuks. Säästmiseks sobivad pankade säästuhoiused - need kannavad eri pankades erinevaid nimetusi nagu kasvuhoius, kasutushoius, kogumishoius, säästuhoius - hoiuste intress on madal, 1,5-3,05%. Säästuhoiuse aitab distsiplineerida raha koguma - teenitav intress jääb aga inflatsioonile alla. Tuleb loota, et tänu tihedale konkurentsile reiside hinnad ei tõuse.

Säästmise alternatiiv on laenu võtmine pangast või näiteks Estraveli järelmaks.

Varase planeerimise kasuks räägib ka see, et kui ei osta reisipaketti, vaid koostada endale ise reis, on tarvis aega mõtlemaks, mida soovitakse vaadata, millal ja kui kauaks minna, kuidas minna, kus ööbida ja mis see kõik maksma võiks minna. Kuigi internetis on palju infot, võib esimene kulutus olla mõni reisjuht, mis annab sihtkohast ettekujutuse. Järgneb piletite otsimine ja ostmine (odavlennukompaniide pileteid ei maksa reisibüroodest otsida). Kui reis langes tipphooaega, võib olla mõistlik majutuse etteostmine saabumise ööks), seejärel saab kohapeal maad kuulata. Võib juhtuda nii, et internetis ringikolamine või reisjuhi kasutamine annab odavamad majutusvariandid, kui reisibüroodes pakutav. Siin on risk - interneti teel krediitkaardiandmete andmine maksmiseks.

Tasub uurida kohapeal elamise kulusid - toit, ringiliikumine, vaatamisväärsuste piletid - see neelab raha. Enne reisi kulub raha valuutat ostuks (krediitkaart ei pruugi töötada).

Kuigi Estraveli järelmaks tundub soodne - on sellel üks suur puudus - seda ei saa igal pool kasutada - näiteks odavlennupiletite ostmiseks, odava majutuse ostmiseks, kohapealseteks kulutusteks, valuuta ja reisikindlustuspoliisi ostuks. Paketireisid saab ilusasti ka reisibüroode järelmaksuga ostetud - siis pole vaja eelpool toodud küsimustega eriti pead vaevata.

Kindlasti ei soovita reisi eest tasumiseks kasutada liigakasuvõtjalike intressiga laene ja järelmakse, mille intress ületab 10%, sel juhul võiks ka kaaluda mõnda odavamat reisi või koguda kauem raha tõesti kalli unistustereisi jaoks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing