Tänapäeva tolmuimeja suudab pesta ja poleerida

Pille Rõivas 16. juuni 2006, 00:00

Kaasaegseid tolmuimejaid saab iseloomustada kui hügieenilisi ja multifunktsionaalseid kodumasinaid. Tavapärasele tolmuimemise funktsioonile on lisandunud erinevaid omadusi ja kasutusvõimalusi.

Tolmukoti asemel on uutel tolmuimejatel hakatud kasutama veefiltri süsteemi, mis lukustab ka väiksemad tolmukübemed vette. Teine võimalus õhk puhtana hoida on tolmukarbi ja HEPA allergiavastase filtriga varustatud tolmuimejad.

Selle eelis kõige lihtsamate tolmuimejate ees on just ruumi tagasi juhitava õhu puhtus. Loomulikult eeldab see tolmukarbi tühjendamist pärast igat imemist, et tolm ja mustus ei jääks tolmuimejasse. Siinkohal saab kasutaja valida, kas panna tolmukogumise anumasse vett või mitte.

Moodne tolmuimeja ei jää hätta ka mahavoolanud vedelikega, olgu see vesi või piim. Masin imeb vedeliku tolmukogumise karpi, mis tuleb hiljem tühjendada ja pesta. See mudel on klientide seas järjest populaarsuse kogunud, teab rääkida +/- Elektroonika klienditeenindaja Elaire Kirt. Tema sõnul on populaarne ka veefilter, mis on tolmuimejatel üks uusimaid süsteeme.

"Veefiltrit eelistatakse selle hügieenilisuse tõttu," selgitab ta. Sellise tolmuimeja hind on 3000 krooni ringis. Olenevalt tootjafirmast saab samasüsteemse tolmuimeja osta ka paari tuhande krooni eest.

Siiski on enim nõutud kompaktsed tolmuimejad, sest nendele on kodus lihtne kohta leida. Õnneks ei ole multifunktsionaalsed tolmuimejad liiga suured, et ostja ära peletaks. Välimuselt võivad need siiski erineda, on ümaramaid ja kandilisemaid variante. Mõni neist näeb isegi välja veidi retrolik.

Mõni tolmuimeja on varustatud ka aknapesuotsikuga, mis kõigepealt pihustab puhastusvahendit spetsiaalsest toru ja otsiku küljes olevast voolikust ja seejärel imeb akna kuivaks.

Kirti hinnangul on sellise tolmuimeja funktsioonide paljususe ja hinna suhe üpris hea. Aknapesemise võimalusega varustatud tolmuimejate hind jääb 4000 krooni kanti, mis peaks olema taskukohane, kui soovitakse osta rohkemat kui kõige lihtsamat tolmuimejat.

Euronicsi elektroonikakaupluse müügikonsultandi Merike Haidaki sõnul ei meelita kliente uut tolmuimejat ostma mitte paljude funktsioonide, vaid erinevate võimaluste olemasolu, näiteks erinevad otsikud ja allergiavabad filtrid. Kui väiksemas kodus piisab lihtsast tolmuimejast, siis suuremate kodude omanikud eelistavad just erinevate funktsioonidega tolmuimejat, mis peseb ka põranda ja aknad.

Kauplustest leiab ka tolmuimejaid, mis saavad hakkama vaipade pesuga. Selle ehedaimaks näiteks on multisüsteemsed VAXi tolmuimejad, mis on küll pisut suuremad, kuid paljude funktsioonidega.

Vaibapesuotsikust paiskuv võimas veejuga jaotub ühtlaselt mööda vaiba pinda ning imetakse seejärel kiirelt tolmuimejasse tagasi. Ei tasu karta, et vaip pärast sellist puhastust tükk aega kuivama peab. Vaiba pinnale jäänud niiskus aurustub 20 minutiga.

Tolmuimeja puhastab ja poleerib

Mõne tolmuimeja komplektis on ka parketi poleerimiseks mõeldud spetsiaalne otsik, mis samaaegselt imeb tolmu ja poleerib põrandat. Seda saab kasutada nii puit- kui ka laminaatparketi puhul.

Vanad poleerimispadjad on võimalik otsikult eemaldada ja asendada need uutega. Juhul kui poleerimisotsikut ei ole ostetud komplektis ette nähtud, on võimalik see tellida vastava tootjafirma maaletoojalt või tolmuimejate varuosade kauplusest. Hind jääb 500 krooni piiresse.

Kasutan kodus nimetut tolmuimejat, millel on ainult kõige lihtsam imemisfunktsioon. Oleme seda kasutanud umbes kolm aastat ja siiani toimib, seepärast pole ka uuemate vastu huvi tundnud. Ega teagi uuematest tolmuimejatest midagi. Oluline on just tolmuimeja kompaktsus, sest ruumi pole kodus palju.

Kasutame seda mitu korda päevas, sest laps pudistab iga söögikorra ajal ja siis tõmbame põranda tolmuimejaga puhtaks.

Kasutan 10 aastat vana Samsungi tolmuimejat, mille ainus lisafunktsioon on, et see annab märku, kui tolmukott täitub.

Kõige lihtsam tolmuimeja on mulle praegu piisav, sest elamine on parajalt väike. Suurema kodu puhul ehk oleks tolmuimeja eri funktsioonidest, näiteks põranda- ja vaibapesu, abi vast küll. Kui vajadus tekib, siis uurin ka uuemaid mudeleid.

Kodus on umbes neli aastat vana tolmuimeja, millel on küll tavapärased funktsioonid, kuid kuus erinevat otsikut võimaldavad teha ka autos kuivpuhastust. Vajadusel saan ka töölt võimsama tolmuimeja tuua.

Paar korda kuus teeme kodus põhjalikumat puhastust, mil on just neid erinevaid otsikuid vaja. Näiteks, et tõmmata tolmu kapi tagant või alt ja raskesti ligipääsetavatest nurgadest.

Peagi vahetan koduse tolmuimeja uue vastu välja, sest uues korteris on tundlik parkett, mille võib kriipida praeguse tolmuimeja jaluse rattad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing