Skype'i juht süstis noortesse eneseusku

Harry Tuul 19. juuni 2006, 00:00

Eelmise nädala lõpus Tallinnas toimunud Rahvusvahelise Noortekoja 50. Euroopa juhtimiskonverentsi peaesineja oli Skype'i asutaja ja juht Niklas Zennström, kes süstis noortesse ettevõtlikkust ja eneseusku.

Ajakirja Time poolt 2006. aastal 100 mõjukama inimese hulka valitud Zennströmi esinemist kogunesid reedel Kalevi spordihalli kuulama sajad huvilised.

Mis on Teie (Skype'i) edu saladus?

Kuna meie koduturud (Eesti, Rootsi, Taani) olid väikesed, siis alustasime kohe kogu maailma vallutamist. Me ei arenda lihtsalt tehnoloogiat, vaid meie eesmärk on luua inimestele uusi mugavamaid seadmeid. Reklaami ja turunduse asemel muudame oma tooteid pidevalt kasutajasõbralikumaks. Samas ei ole me ikka veel välja kujunenud ja püüame kindlasti üllatata millegi uuega.

Miks müüsite Skype'i eBayle?

Me olime kindlad oma tugevuses, kuid meil oli ka palju konkurente. Otsustasime neist ühega liituda, et saada tugevamaks ja säilitada liidrikoht oma valdkonnas.

Mis on järgmine samm?

Järgmisena arendame Skype'i kasutamist mobiiltelefonides, eelkõige on tulevik WiFi-telefonidel. Seni on olnud mobiilid kinnine mängumaa, kus osalevad vaid mõned kalli litsentsi ostnud firmad, kes kõik kasutavad sama tehnoloogiat. Seepärast on ka hinnad püsinud kõrgel. Nüüd tekivad uued konkureerivad tehnoloogiad, mis on vaid tervitatav.

Kes on Teie töötajad, kuidas leiate uusi inimesi?

Kui me palkame kellegi, siis küsime, millal hakkasite kasutama Skype'i. Kui see oli veidi enne töövestlust, siis ta pole päris õige inimene, sest ei ole kursis viimase aja suundumuste ja arengutega. On oluline, et ta oleks hakkamist täis.

Mida ütlete alustavale ettevõtjale?

Kõigepealt, et see on raske töö. Investorid ei anna raha, paljud kahtlevad sinu ideedes. Aga peab uskuma endasse, oma ideesse ja oma meeskonda. Praegu on kerge ettevõtet luua ja sellele tuntust saada just tänu internetile.

Teid võib pidada visionääriks. Mis tuleb 20 aasta pärast?

Pole aimugi. See ongi kõige huvitavam. Kindlasti on aga 20 aasta pärast igal pool laivõrgu (broadband) internet, mis lubab luua uusi tooteid ja teenuseid.

Rootslane Niklas Zennström asutas firma Skype Technologies koos taanlase Janus Friisiga.

Skype'i asutajad said kuulsaks failijagamisprogrammiga Kazaa, mis sai väga populaarseks ja müüdi Sharman Networksile. Pärast Sype'i müüki eBayle jätkab Zennström ettevõtte juhina.

Ta on õppinud ärijuhtimist ja inseneriteadust Uppsala ülikoolis ning Michigani ülikoolis. Zennström alustas karjääri Tele2s 1990ndatel, oli ka portaali www.everyday.com juht. Tema hobid on purjetamine, suusatamine ning reisimine. Ta on abielus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing