Uute korterite müügiperioodid pikenevad

Monika Kuntsel 19. juuni 2006, 00:00

Tallinna kesklinna piirkonna ja linna lähiümbruse uute korterite turul muutuvad hinnad stabiilsemaks ja müük võtab enam aega.

Kuna hinnakasv on olnud väga kiire ja kohati hüsteeriline, on potentsiaalsetel ostjatel tekkinud tänaseks selgus pakutava ja võimaluste/vajaduste osas. Samuti on tekkinud olukord, kus kiire hinnatõus on vaibunud ja spekulatiivsete investeerijate poolt paisatakse müüki hulk uusi kortereid.

Uusi kortereid pakutakse nii kesklinnas, äärelinnas kui ka linna lähiümbruses. Tallinna lähiümbruses ja valdades on hinnad odavaimad, 19 000 - 25 000 kr/m". Äärelinnas on pakkumisel olevate korterite hinnad keskmiselt 25 000 - 33 000 kr/m". Kõige kõrgemad on hinnad kesk- ja südalinnas, jäädes hinnavahemikku 35 000 - 58 000 kr/m". Hinnad diferentseeruvad muidugi ka korterelamute siseselt. Näiteks varieeruvad hinnad suurimate müügimahtudega projektides 10-20%, kus on oluline korteri asukoht hoones, aknast avanevad vaated ning ilmakaared.

2005. aastaga võrreldes suurenes uute korterite müügimaht 2006. aastal kuni 50%. Valdav osa suurprojektidest on suunatud keskklassist korteriostjatele hinnavahemikus ca 23 000 - 28 000 kr/m". Seega on konkurents nimetatud hinnasektoris oluliselt tihenemas ning võitlus klientide pärast hakkab üha enam toimuma imidži, asukoha ja lisaväärtuste pakkumise kaudu.

Lisaks 2005. aasta ehitusjärgus objektidele on tänavu uute etappide näol tulemas mitmeid suurprojekte Tallinna kesklinnas.

Kuigi ehitushinnad on viimase aastaga oluliselt tõusnud, siis kinnisvarahindade tõus on sel perioodil olnud veelgi kiirem.

Hinnatõusu põhjus on eelkõige pankade laenupoliitika, mis võimaldab võtta kinnisvaratagatisel suuremaid laene. Lisaks pankade soodsatele laenutingimustele mõjutavad turgu välismaalased, kes soetavad kortereid hulgi.

Soodsad laenutingimused lõid olukorra, kus hoolimata pakkumise kasvust ostetakse ära iga korter, mis müüki tuleb. Kuni 2006. aasta alguseni müüdi enamik uusi kortereid enne elamu valmimist. Nüüd võib ennustada jätkuvat hinnatõusu vaid kesk- ja vanalinnas, kus maad jääb järjest vähemaks, mistõttu kruntide hinnad kallinevad. Pakkumiste vähesuse tõttu on nõudlus südalinnas endiselt kõrge.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing