Juustukuningat ähvardab vanglakaristus

Anne Oja 20. juuni 2006, 00:00

Vaevalt kuu aega pärast seda, kui Epiim oli 1998. aastal turule tulnud Eesti Kuldse Juustuga, andis Ago Teder Tori-Selja Piimaühistu juhile Toomas Millerile volikirja Kuldse Eesti Juustu tootmiseks ja pakendamiseks vastavalt tema näpunäidetele.

Tori-Selja hakkas kohe ka Kuldset Eesti Juustu tootma ning Estover-Kaubanduse AS seda müüma. Estover-Kaubanduse AS müüs võltsitud Kuldset Juustu 2001. aasta lõpuni. Epiima Kuldse Juustu läbimüük vähenes madalama hinnaklassi juustu turuletulekuga 3-4 korda. Firma sai 3,1 miljonit krooni kahju.

Et oma tegevust õigustada, palus Teder patendiametil registreerida Kuldne Eesti Juust enda juhitud OÜ Eesti Juust nimele. Samas oli Epiim oma kaubamärgi registreerimist taotlema hakanud juba pool aastat varem.

Patendiamet registreeris Kuldse Juustu kaubamärgi Epiima nimele ning lükkas sellega äravahetamiseni sarnase juustumärgi tagasi. Juustuvõltsijad kaebasid patendiameti otsused majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juures tegutsevasse tööstusomandi apellatsioonikomisjoni.

Vahepeal aegumisohtu sattunud kriminaalasi jõudis eile kohtusaali. Kuna tööstusomandi apellatsioonikomisjon polnud aga puuduvate dokumentide tõttu saanud kolme aasta jooksul Tederi tegevuse suhtes otsust langetada, lükkas kohtunik Orvi Tali kriminaalasja arutelu sügisesse.

"Esitasin kõik tähtaegselt," kinnitas Ago Teder kohtunikule, kes kontrollis, kas sügisel on võimalik kriminaalasja arutada.

Prokurör Lauri Aasmann ütles, et kahju ulatuselt on Tederi ja Milleri kaubamärgivaidlus üks suuremaid. "Sellist puhast kaubamärgivaidlust pole Põhja ringkonnaprokuratuuris olnud päris mitu aastat," sõnas prokurör.

Epiima juht Jaanus Murakas kahtles eile, kas kohtunik mõistab kaubamärgi kriminaalasja raames välja firmale tekitatud miljonikahju. "Olen valmis kohtus käima kas või aastaid ja kavatsen kahjunõudega minna tsiviilkohtusse, kui praegu raha saada ei õnnestu," lubas Murakas.

Käibe- ja tulumaksupettuses süüdistatud Ago Teder, Marian Vahuri ja Ago Enok kantisid juustukaubandusest raha välja aastatel 1997-2001. Riigil jäi nende tõttu saamata 12 477 774 krooni.

Keskseks firmaks petuskeemides oli Ago Tederi ja Ago Enoki offshore-firma Whittakker Trading Ltd. Muu hulgas rahastati selle firma kaudu eramuehitust Saue vallas. Ühes kerkinud majadest elas Ago Teder ja teises Ago Enok. Kolmanda maja müügist saadud tulu laekus Marian Vahuri pangakontole.

Praeguseks on Estover-Kaubanduse AS tegevuse lõpetanud. Selleks, et vaid ühiskondlikult kasuliku tööga pääseda, maksid Ago Teder ja tema kaaslased enne maksupettuse kohtusse jõudmist miljonitesse ulatuva võla ära. Justiitsministeeriumi andmetel on Teder praeguseks ka talle määratud ühiskondlikult kasuliku töö ära teinud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing