EL nõuab USAlt uutele liikmesriikidele viisavabadust

Gert D. Hankewitz 20. juuni 2006, 14:42

Euroopa Liit nõuab USAlt uutele liikmesriikidele ja Kreekale viisavabaduse kehtestamist, vahendab Postimees Online EUObserverit.

Erinevate ELi liikmesriikide kodanikele kehtiv erinev viisasüsteem tuleb arutlusele homme Viinis algaval ELi-USA tippkohtumisel.

Sama teema tõstatas oma varasemasel visiidil USAsse ka Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ning ta kavatseb küsimuse tippkohtumisel veelgi teravamalt esile tõsta.

'Me võtsime president Bushi tõsiselt, kui ta ütles, et tahab reisiviisade piirangute kaotamist…Meie arvates on USAl aeg seda teha,' ütles üks ELi ametnik tippkohtumise eel ajakirjanikele.

Ametniku sõnul pole aga seni mingit edasiminekut toimunud ning näib, et Washington kavatseb viisarežiimi julgeolekukaalutlustel veelgi karmistada.

USAsse saavad viisavabalt reisida 14 «vana» ELi liikmesriigi ning Sloveenia kodanikud. 2004. aastal ühinenud riikide, sealhulgas ka Eesti kodanikele viisavabadus aga ei kehti. Samuti peavad USAsse minekuks viisat taotlema Kreeka kodanikud.

Washington on pakkunud välja plaani iga riigiga viisateemat eraldi arutada, kuid Brüsseli väitel ei ole selleski osas mingeid selgeid tähtaegu välja käidud, samuti pole esitatud kriteeriume, mille alusel erinevad riigid viisavabaduse saavad või sellest ilma jäävad.

EL ise kavatseb juulis oma reisipoliitika üle vaadata ning ähvardab USA kodanikele samuti piirangud kehtestada.

Näiteks võidakse hakata viisat nõudma Euroopasse sõitvatelt USA diplomaatidelt ja sõduritelt, kõne all on olnud ka majandus- või kaubandussanktsioonide kehtestamine.

Asjatundjate hinnangul ei pruugi aga ka ähvardused Washingtoni antud küsimuses kiiremini liigutama sundida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing