Võidupüha mereparaad maksab tavalisest paraadist kuus korda rohkem

Kristina Traks 21. juuni 2006, 00:00

"200 000 krooni eest saab juba Vabaduse väljakul marssida, kuid üldiselt on võidupüha paraadi korraldamine maksnud nii pool miljonit krooni," ütles mereparaadi staabiülem Toomas Peek eile toimunud pressikonverentsil. "Meie finantsjuht rehkendas, et kui me oleks maksnud ka kõikidele paraadi korraldamisega seotud inimestele palka, oleks summa poole suurem."

Mereparaadi korraldamine läheb peamiselt riigieelarvest ülal peetavale kaitseliidule maksma 3,2 miljonit krooni. Kuna paraadi korraldamine läheb oluliselt kallimaks, kui kaitseliit planeeris, katab liit suurenenud kulutused oma aastate jooksul kogunenud reservide arvel. Veel üleeile teatas kaitseliit pressiesindaja vahendusel, et detailset eelarvet ei avalikustata enne, kui paraad on toimunud.

Eilsel pressikonverentsil rääkis Toomas Peek detailselt paraadi eelarvest, kuid partnerite nimetamisel, kellelt teenuseid ja kaupu ostetakse, jäi napisõnaliseks. "Tõesti olen eelistanud, kui vähegi võimalik, Saaremaa firmasid," ütles Peek. "Selline sündmus (mereparaad - toim.) on kindlasti saarlaste pidu."

Ühtegi riigihanget pole mereparaadi korraldades tehtud, vaid võeti kaupu ostes kolm pakkumist ning valiti nende hulgas parim. Nii näiteks küsiti reisilaeva rentimise pakkumist peale Tallinki ka Viking Line'ilt ja Silja Line'ilt, kuid ainult Tallinkil on võimalik sel ajal laeva 500 VIPi saarele toimetamiseks ja majutamiseks rendile anda. "Kui pakkujate hulgas on olnud nn seotud osapooli, siis need tuli eelnevalt deklareerida," lisas Toomas Peek, kellel on parasjagu pooleli maksuvaidlus, kus maksu- ja tolliamet nõuab talt ligikaudu 25 miljonit krooni. Selle summaga on Peek maksu- ja tolliameti silmis Eesti suurim eraisikust maksuvõlglane.

Natura looduskaitsealal toimuvast paraadist on Toomas Peegi sõnul kasu kogu Saaremaale. "Ninase poolsaar on näiteks saanud digi-TV ja kiire interneti," ütles ta. EMT arendusjuht, Toomas Peegi kaksikvend Kuno Peek sõnas, et tänu paraadile said paljud kohalikud inimesed interneti koju kiiremini kui muidu. "Meil oli tegelikult plaanis töödega sinna kanti jõuda sügisel või uue aasta alguses, kuid nüüd said trassid kiiremini maha," rääkis Kuno Peek. "Mingit arvet EMT nende tööde eest kaitseliidule ei esita, tegime lihtsalt oma investeeringute plaani ümber."

Mereparaadi korraldamisega on seotud veel hulk tuntud ettevõtjaid ja riigiametnikke. Näiteks löövad finantstoimkonnas konsultandina kaasa ettevõtja Neinar Seli ja maanteeameti peadirektor Riho Sõrmus, keskkonnateenistuse eest vastutab keskkonnaministeeriumi asekantsler Olavi Tammemäe, inseneriteenistuse eest Kuno Peek.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing