Kõvaketast tuleb korrastada iga kuu

Enn Heinsoo 22. juuni 2006, 00:00

Kui teie arvuti ei ole enam nii vilgas teie soove täitma kui pärast esmakohtumist, võib üheks probleemiks olla kõvaketta n-ö ummistumine.

Sel puhul aitab kõvaketta korrastamine, mida tasub teha vähemalt kord kuus, tihedamini, kui te kopeerite oma kõvakettale tihti suuri faile ning kustutate neid. Kui aga arvuti kiirus ei ole ka pärast seda protseduuri endisel tasemel, tasub paluda IT-spetsialistil arvuti üle vaadata ning võib-olla isegi Windows uuesti paigaldada.

Kui te pole varem kõvaketast puhastanud, tehke kõigepealt olulistest dokumentidest varukoopiad. Põletage vajalikud asjad plaadile või dubleerige kuhugi serverisse.

Et Windowsi võimalusi igati ära kasutada, tasub teise sammuna võtta ette kõvaketta vigade kontroll. Avage My Computer ning klõpsake puhastatava kõvaketta pildil parema hiirenupuga, valige Properties. Seejärel valige leht Tools ning vajutage Error-checking osas Check Now. Ette hüppavas aknas pange mõlema valiku ette linnuke ja käivitage otsing.

Kui teile pakutakse veakontrolli seadmist järgmise käivitumise ajaks, siis nõustuge ning tehke alglaadimine. Windowsi käivitumise eel otsitakse nüüd üles võimalikud vead kõvakettal ning tõenäoliselt ka kõrvaldatakse need.

Järgmise sammuna tuleks kaotada kõvakettalt ebavajalikud asjad. Üks võimalus selle jaoks on käivitada startmenüüst Programs > Accessories > System Tools > Disk Cleanup. Seejärel ilmuv programm juhendab teid ebavajalikke andmeid kõvakettalt eemaldama.

Samuti tasub oma asjad käsitsi üle vaadata: kas on midagi andmemahukat, millest loobuda võiks?

Eelmised sammud valmistasid ketta ette andmete korrastusprogrammile Disk Defragmenter. Valige Start-menüüst Programs > Accessories > System Tools > Disk Defragmenter. Tekkinud aknas valige korrastatav ketas ja vajutage Analyze ning natukese aja pärast näete, kui nässus teie kõvaketas on. Ühtlane sinine jaotus on hea ja kriipsud, eriti punased, mitte.

Enne kui te vajutate defragment, arvestage aga, et see korrastamine võib võtta aega mitu tundi, nii et tark on arvuti seda näiteks ööseks tegema jätta.

Kui teil on mitu kõvaketast või kettajaotust, tuleb protseduuri iga ketta jaoks korrata.

Kuna Windows paigutab dokumente kõvakettale tükkidena sinna, kuhu parajasti mahub, siis võivad dokumentide eri osad pärast mõningast salvestamist ja kustutamist paikneda kõvakettal füüsiliselt väga hajali ning arvutil läheb vajalike andmete leidmiseks rohkem aega. Olukorra parandamiseks on Windowsiga kaasas kettakorrastusprogramm Disk Defragmenter.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing