Kuuga kadus nelja kuu võit

Raivo Sormunen 22. juuni 2006, 00:00

Ehk sisuliselt on portfelli maht täpselt sama, mis aasta alguses. Takkajärgi võib targutada, et olukorda oleks võinud leevendada aktsiamüük ja hilisem tagasiostmine, kuid see pole vastavuses Toomase investeerimispõhimõtetega, mis näeb ette aktsiate müüki vaid siis, kui ta ettevõttes enam suurt perspektiivi ei leia. Lisaks, rabelda ei maksa ja õigupoolest pole Toomasel selleks aegagi. Ning mis peamine, kunagi ei või teada, kas tegemist on ajutise tagasimineku või suurema trendimuutusega.

Vähemalt veebruaris vastu võetud Norma aktsiate müügiotsus tundub olevat õige. Aktsia on selle ajavahemiku jooksul odavnenud 99 kroonilt 73 kroonile. Tõsi, vahepeal on makstud ka 5 krooni aktsia kohta dividende.

Kiire langus aktsiaturgudel on Toomase mõnevõrra ettevaatlikumaks muutnud. Toomas on küll kaalunud väga tugeva löögi saanud OPT panga aktsiate juurdeostmist, kuid ta investeerimisega tegelevad tuttavad on otsuse maha laitnud ja soovitanud oodata turgude rahunemist.

Eks väikeinvestorite puhul ole tavaline, et vaba raha põleb taskus. Kuid ka uisapäisa ei maksa tegutseda. Parem siis juba mitte investeerida.

Toomas arutas, et kui oodata ära turgude rahunemine, siis võib äkitsi avastada, et maha on magatud juba 10-20 protsendine tõus. Samas ei pruugi turud rahuneda ja langustrend võib jätkuda. Sel juhul kiire rabelemine end jälle ei õigusta. Vähemalt on Toomasel ainest mõtlemiseks.

Pärast viimast märtsis avaldatud investeerimispäevikut on Toomas maha müünud kõik Hansa Intressifondi osakud. Toomas arvas, et Euroopas tõusu jätkavad intressid võivad rahaturufondi tootluse mõneks ajaks nullis hoida. Koguseks oli 3500 osakut ja osaku müügihinnaks 141,55 krooni.

Investeerimata raha on Toomas pärast seda hoidnud lühiajaliselt tähtajalisel hoiusel, mille intressimäärad on hakanud viimasel ajal vaikselt paranema. Ehkki hoiuselt loomulikult suurt ei teeni, on teenistus tulumaksuvaba ja kindlasti parem kui niisama arvelduskontol lebav raha.

Kui tavaliselt on Toomas traditsioonilise pikaajalise Euroopa investorina teeninud dividende peamiselt kevadel, siis nüüd, kui portfelli on lisandunud mitmed USAs noteeritud aktsiad on dividendide laekumine olnud tihedam (Ühendriikides makstakse dividende tavaliselt igas kvartalis).

Käesoleval aastal on Toomas teeninud dividenditulu üle 21tuhande krooni. Üks suuremaid dividendimaksjaid on olnud vasekaevandaja Southern Copper, millelt on kahe kvartali eest laekunud dividende 385 dollari jagu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing