Pärnus on poisid suvel vihma käes

Ülle Hallik 22. juuni 2006, 00:00

Pärnu Endlas eile esietendunud suvelavastus ei vii vaatajaid õue, küll aga teatriseinte vahelt välja. Noore eesti autori Jim Ashilevi näitemäng "Nagu poisid vihma käes" etendub Pärnu Muuseumiaida pööningusaalis ning pole kindlasti tüüpiline suvelavastus.

"Nagu poisid vihma käes" on tänapäeva draama, mis asub žanriliselt tragöödia ja komöödia piiri peal. Autor Jim Ashilevi sõnas, et lühidalt öeldes räägib see vabadusest. Pikemalt ja tekstipõhiselt lahti seletades on see aga lugu kolmest noormehest, kes lähevad vabatahtlikult ühte väga jubedasse kohta. "Tuleb aru saada, miks nad seal on ja miks nad ära ei lähe," lausus Ashilevi.

Jube koht, kuhu kolm noort meest vabal tahtel end sulgevad, on kinnine raviasutus. Alternatiivses neuropsühholoogiahaiglas Nartsissimo püüavad nad vabaneda oma foobiatest. Igaüks seisab silmitsi hirmudega - hirm vägivalla ees, hirm naiste ees, hirm ühiskonna ja elu ees. Äärmuslike meetoditega ravi käigus selguvad ja segunevad nii patsientide kui ka ravijate tegelikud ja kujuteldavad kompleksid, teravnevad võimusuhted, tekib lähedus ning sünnib vägivald.

Lavastaja Andres Noormetsa hinnangul on see hea näitemäng, mis ei räägi suurtest asjadest, vaid väikestest ja isiklikest. Kuna jutt käib inimestest meie kõrval, keda me küll võib-olla iga päev puudutame ning kellest me samas midagi ei tea, aitab lugu nii kõrvalolija sisse kui ka end kõrvalseisja pilguga vaadata.

Umbes sama põhjendusega otsustas teater koduseinad muuseumiaida omade vastu vahetada. "Teater on muidu nii turvatud koht, et selle müüridest ei tule läbi ei päikest, ei kuud ja teinekord on isegi jumalat raske sinna sisse lasta," põhjendas lavastaja naljatades ruumivahetust. Uus keskkond annab võimaluse vabamalt hingata ning end kõrvalt vaadata ja teistmoodi kokku panna. Noormets oli kindel, et ka publikul on rutiinist tüdinuna hoopis huvitavam tulla kusagile teatri kõrvale ning näha, kuidas tuttav teater tundmatus kohas välja näeb.

Endla suvelavastuse aluseks olev näidend "Nagu poisid vihma käes" võitis möödunud aasta lõpul Eesti Näitemänguagentuuri näidendivõistlusel kõrvuti kahe teise näidendiga võistluse kõrgeima auhinna. Premeeritud tükk on Jim Ashilevi esimene täispikk näidend. "See oli müstika ja mul on tunne, et oli ikka õige asi see näitemäng kirjutada," oli Jim Ashilevi rahul, kui oli esmakordselt oma kirjutatut kolmedimensionaalsena näinud ning õnnelik, et keegi peale tema veel kirjutatus midagi nägi. Esimesele näidendile on järgnemas teinegi, veel pooleliolev näitemäng räägib teatrist. Autorina Endla teatris peaproovide jälgimine annab selleks inspiratsiooni igal juhul ning on tema sõnul tohutult õpetlik, sest annab võimaluse näha, mis laval töötab ja mis mitte. "Edasi ma lihtsalt pean paremini kirjutama, sest muidu on kehvasti," möönis Jim Ashilevi.

Praktilist infot etenduse kohta veel niipalju, et Muuseumiait asub Pärnu kontserdimaja kõrval. Millisest uksest sisse astuda ja kuhu edasi astuda, juhatavad vastavad viidad ja plagud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing