Klubid koondavad ettevõtlikke inimesi

Ave Paavo 26. juuni 2006, 00:00

Ainult mehi ühendava klubi Round Table ajalooliseks tekkepõhjuseks oli noorte meeste soov suunata ise rohkem oma tegevust.

Seda ei võimaldanud klubid, kus vanusepiirangut ei olnud ning juhtivad kohad olid hõivatud enamasti vanemate liikmete poolt. Nii loodigi 18-40 aastaseid meesterahvaid ühendav klubi nimega Round Table.

"Klubi embleem kujutab endast kuningas Arthuri ümarlauda, st kõiki koheldakse võrdselt, " selgitab klubi tekkimise tausta Round Table Eesti president 2005/2006 Hannes Võrno.

Samuti aktiivseid inimesi koondavaid Lions-klubisid on üle Eesti lausa 53. Näiteks Põltsamaa Lions-klubil on 25 liiget ja koos käiakse kord kuus.

"Meil on eri elukutsete esindajad: ettevõtjad, müügijuhid jne. Liikmeks saamiseks peab olema kahe liikme soovitus. Lions-klubi on oma loomult heategevuslik. Mida ja kuidas aidata, otsustatakse koosolekutel," räägib Põltsamaa Lions-klubi president Endo Mattisen.

Klubi Majandusmagister on TTÜ majandusmagistrandide ja -magistrite klubi, mille eesmärgiks on oma liikmete vaba aega kvaliteetselt sisustada. "Kõikide ettevõtmiste mõtteks on tuua kokku klubikaaslased, hoida kontakte ja miks mitte luua läbi selle baasi tulevikus uusi väärtusi," tutvustab klubi juht Tarmo Koppel.

"Rotary kui ülemaailmne liikumine sai möödunud aastal 100aastaseks. Liikumises on alati valitsenud klubide tugev autonoomia. Viljandi RC võeti Rotary Internationali liikmeks 30. detsembril 1992. Klubis on 33 liiget, neist kaks naist. Koos käiakse kord kuus. Klubis me poliitikast ei räägi," annab ülevaate Viljandi RC president 2005/2006 Agu Lall.

Round Table'i klubide tavapärastel kooskäimistel peavad liikmed kordamööda ühe ettekande. Kuulatud on teemasid lennundusest, kasiinondusest, jahindusest. Kuueteistkümne aasta jooksul on välja kujunenud ka kindlad üritused, millest kõik Round Table Eesti klubid osa võtavad.

Võrno kahetseb, et ära on jäänud golfi- ja veepalliturniirid, mille eestvedajad on vanuse tõttu klubitegevusest eemale jäänud.

Samas korraldab Paide klubi kevadeti autokrossi. Ostetakse vanad autod, mis tehakse korda ja disainitakse. Üritus on muutunud väga populaarseks nii klubiliikmete kui ka pealtvaatajate hulgas.

"Korraldamisest ülejäänud tulu läheb heategevuslikku fondi. Samuti läheb heategevuslikku fondi tulu, mis saadakse aasta lõpul korraldatavast teatrikülastusest. Meie põhimõte on toetada nõrgemaid. Fondist aidatakse näiteks väikese sissetulekuga perede lapsi, et anda neile võimetekohane õppimisvõimalus Eestis või välismaal," tutvustab klubi tegemisi Hannes Võrno.

Endo Mattiseni sõnul on Põltsamaa Lions-klubi abiga korda tehtud kuue kooliklassi valgustus. "Vahendid selleks on saadud ürituste korraldamisest laekuvatest summadest. Näiteks sel aastal toimus kantristiilis tuluõhtu. Tuluõhtu oksjoni käigus müüakse alati maha ka nn "vapitort", mille müügisumma on ulatunud 5000 kroonini. Piletimüügist, oksjonist ja annetustest saadud raha suunataksegi tagasi heategevusse," räägib ta.

Majandusmagistri klubiüritused toimuvad keskmiselt kord kuus. Kõiki neid iseloomustab orienteeritus mitte niivõrd tulemustele, kuivõrd rõõmule teha üheskoos sporti. Iga-aastaselt toimuvad ka nn Meistri Võistlused kuuel erineval alal, kus klubisõbrad üksteisega mõõtu võtavad. Lisanduvad ka majanduslikud ettevõtmised.

"Toimub ajurünnak valla konkurentsivõime parandamiseks," toob Tarmo Koppel näite. "Igal aastal valime ühe valla, kes on meid kutsunud makromajandusele paremaid väljavaateid leidma. 20-30 klubilist veedavad vallas 2-3 päeva, tutvuvad selle elu-oluga ning peavad maha ajurünnaku vallale paremate lahenduste otsimiseks," selgitab ta.

"See on väga hariv ning võimalus sukelduda majandusse läbi teise prisma. Kui ärisektori eesmärgiks on võimalikult efektiivselt raha kokku ajada, siis avaliku sektori eesmärgiks on seda võimalikult efektiivselt kulutada," lisab Koppel.

Agu Lalli sõnul algavad nende klubikoosolekud ühise õhtusöögiga. "Tavaliselt on kutsutud klubisse külalisesineja, kes on oma eriala tipptegija," toob Lall välja klubiliikumise hariva poole.

"Oleme külastanud ka paljusid linnas tegutsevaid ettevõtteid ning teinud väljasõite, korraldanud spordivõistlusi jne. Tihedad kontaktid on meil USAs, Soomes, Saksamaal," täiendab ta.

Viljandi Rotary klubi ettevõtmisel taastati vana veetorn ja viidi ellu pikaajaline projekt Viiratsi lastekodu erinevate objektide remontimiseks.

Hannes Võrno sõnul on osalemine Round Table'i tegevuses andnud palju nii uusi ärikontakte kui ka häid sõpru. "Võid helistada ükskõik millises maailma punktis kohalikule klubile ja küsida luba külastada klubiõhtut. Kõikjal võetakse sind vastu kui oma venda. Samuti suhtuvad Round Table'i märki kandvad liikmed üksteise kusagil kohtudes nagu vanad tuttavad."

"Rotary alustalaks on süsteem, mille tunnusteks on teenimine, vabadus, ettevõtlikkus ja inimestevaheline austus," lisab Agu Lall.q

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing