PM: President Arnold Rüütel heitis võidupühal valitsusele kinda

26. juuni 2006, 08:53

President Arnold Rüütel kritiseeris võidupüha kõnes valitsuse riigikaitselisi reformikavu ning kaitses ühemõtteliselt admiral Tarmo Kõutsi.

«Eesti on NATO piiririigina geopoliitiliselt küllaltki tundlikus asendis. /---/ Siin on ajateenistus abinõuks, millele ma ei näe alternatiivi,» kõneles Rüütel riigikaitse kõrgeima juhina võidupühal, avades Saaremaal Eesti esimest mereparaadi, kirjutab Postimees.

Nõnda kritiseeris ta reformierakondlasest kaitseministri Jürgen Ligi sõnu ajateenistusest loobumisest. «Oleks vale loobuda ajateenistusest ainult palgalistest koosnevate väiksearvuliste üksuste kasuks,» ütles Rüütel.

Viiendat aastat riigipea ametit hoidev Rüütel rääkis nii kaks kuud enne järgmisi presidendivalimisi, kus ta on lubanud valimiskogus taas kandideerida.

Ta seadis kahtluse alla kaitseminister Ligi idee maksta praegu paarisaja kroonist hüvitist saavatele ajateenijatele edaspidi 3000kroonist kuupalka. «Lubadus ajateenistuse eest palka maksta ei muuda seda iseenesest populaarseks ega suurenda tahet oma maad kaitsta,» rääkis president.

Rüütel kutsus valitsust järele mõtlema, kas ikka sulgeda Pärnu pataljon, öeldes, et sellisteks otsusteks on vaja poliitilist kainust ja kaugele nägevat pilku.

Riigipea kriitika tabas ka kaitseministeeriumi, kes on jäänud jänni uute kasarmute ehitamisega. «Esmalt peab kaitseväe infrastruktuuri areng kulgema plaanipäraselt ning väeosades tuleb lahendada ajateenijate olmeprobleemid,» sõnas Rüütel.

President andis mõista, et koostöö kaitseministeeriumi ja kaitsejõudude peastaabi vahel lonkab ning astus selgelt kaitseväe poolele.

«Oma tasakaaluka ja samas innustava tegutsemisega on viitseadmiral Tarmo Kõuts juhtinud meie kaitseväe saavutusteni, mille üle võime uhkust tunda,» rääkis Rüütel ajal, kui sisepoliitilised tagatoad vahutavad oletustest, kas kuuendat aastat kaitseväge juhtiv admiral Kõuts vahetab mundri poliitiku ülikonna vastu ning kui jah, siis millise erakonna ta valib.

Minister Ligi, kes pole eitanud probleeme ministeeriumi ja peastaabi suhetes, ütles Rüütli kõnet kommenteerides: «Eks koostöö eest vastuta nii riigikaitse kõrgeim juht, kaitseministeerium kui ka kaitsejõudude peastaap.»

Ligi kinnitas, et toetab jätkuvalt Pärnu pataljoni taoliste väikeste väeosade kaotamist ja kaasaegsete väljaõppekeskuste loomist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing