PM: Terrorihirmus USA võimud jälgisid pangatehinguid

26. juuni 2006, 08:43

Bushi administratsioon on sattunud uude kriitikatormi, sest on terroristide jälgi ajades hoidnud salaja silma peal rahvusvahelistel pangandustehingutel.

President Bush andis kohe pärast 11. septembrit loa hakata Belgias asuva rahvusvahelisi pangandustehinguid koordineeriva organisatsiooni SWIFT vahendusel kontrollima raha liikumist, kirjutab Postimees. Sellega läks ta vastuollu eraelu puutumatuse põhimõttega, vahendab leht läinud nädalal finantsmonitooringu avalikkuse ette toonud New York Timesi.

Bushi administratsioon reageeris teatele kaitsepositsioonile asudes. «Rahandusministeerium ei ole salanud, et me jälgime raha liikumist, kasutades oma seaduslikku õigust jälgida finantsinfot, mis aitab meid ja meie valitsust sõjas terroriga,» ütles ametist lahkuv finantsminister John Snow.

Hulk valitsuse kaitseks sõna võtnud konservatiivseid kommentaatoreid on märkinud, et kui programmist oleks avalikult räägitud, oleks see kaotanud mõtte.

Taas kõlas arvamusi, et kritiseerida ei tuleks mitte ameeriklaste turvalisuse kaitsel seisvat Bushi valitsust, vaid hoopis liberaalset meediat – konkreetselt New York Timesi –, kuna ajakirjandusel ei peaks olema õigust julgeolekualaseid riigisaladusi paljastada.

Seda seisukohta ei jaga Ühendriikides siiski mitte kõik. Kriitikute sõnul näitab finantsjärelevalve programm taas – nagu ka ameeriklaste kaugekõnede salajane jälgimine –, et Bushi administratsioon käsitleb põhiseadusega tagatud õigust privaatsusele kohati kui vaid paberil seisvat tõket, millest üleastumine ei ole probleem. Nagu ei peeta vajalikuks sellest teavitada ka rahva esindajaid Kongressis.

Seni pole selge, kas Kongress kavatseb salaja toimunud pangandusmonitooringu suhtes erijuurdluse ette võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing