Börsiülevaade: Tallink sai Silja praktiliselt tasuta?

27. juuni 2006, 10:03

Eile Eesti Päevalehes ilmunud intervjuus kinnitab Tallinki Grupi juht Enn Pant, et grupi laenukoormus kasvab Silja laevade ostuga vaid 40 miljoni euro võrra.

Pant sõnas ajalehele antud usutluses, et ajakirjanikud on suht rumalad ja laisad ning pole Tallinki laenukoormuse tegelikust kasvust aru saanud.
Tema sõnul maksab Tallink Silja eest IPOst saadud rahadega (60 miljonit eurot) ning võtab täiendavalt vaid 40 miljoni euro eest laene.
Ülejäänud 350 miljoni eurone laen jääb Silja kanda.

Mind paneb selline jutt kulme kergitama, kuna see jätab mulje, et Tallink saab Silja kuus laeva ja kaubamärgi praktiliselt tasuta.

Tegelikult ostab Tallink Grupi tütarfirma Tallink Scandinavian Sea Containersi tütarfirmalt Silja Holdings Limited ära Silja Oy Ab aktsiaid ehk sisuliselt jäävad tütarfirmade võetud kohustused ikkagi Tallinki kanda.

Mitmes teises Eesti Päevalehele antud vastuses kinnitas Pant aga siiski suurt ostutehingut. Ta ütles, et kes nii suuri kui poolemiljardisi (euro) ostutehinguid ikka iga päev teeb, selleks tuleb targalt järele tõmmata ja firmad kokku panna.
Lisaks kinnitas Pant, et algselt soovisid Silja Line`i omanikud laevade eest vähemalt 500 miljonit eurot, kuid Eesti mehed suutsid hinna madalamaks rääkida.

Lisaks hämmastab laevanduskontserni juhi suhtumine börsi ja oma aktsiasse.
Alles pool aastat börsil olnud firma juht peab börsi juba üheks suureks spekulatsiooniks ja peab aktsia allaliikumist suht suvaks. Samas tunnistas Pant, et ostaks aktsiaid hoopis hea meelega juurde, aga börsi totakad reeglid ei võimalda seda. Samuti lubas ta, et Tallinki aktsiatega võib rikkaks saada pikemaajaliselt.

Samuti tundub kohatu, et Pant suhtub väga leigelt fondijuhtidesse, kes pidavat tundma hetkel meeletut huvi firma vastu. Loogika ütleb, et kui ostjad su juurde jooksevad, oleks see ju hea võimalus end müüa ja sellega aktsia hinda toetada.

Kaudse investorina (Äripäeva börsitoimetus ostis investor Toomase projekti raames Tallinki aktsiaid ligi 37 000 krooni eest) olen sellise käitumise pärast nördinud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing