PM: Veerand Eesti kõrgharitutest ei oska arvutit kasutada

27. juuni 2006, 08:15

Umbes veerand Eesti kõrgharidusega inimestest ei oska arvutit kasutada, ELis on Eurostati uuringu järgi selles kategoorias arvutivõhikuid vaid ligi kümnendik.

Kuigi Eestis on enim kõrgharidusega arvutivõhikuid – 24 protsenti Euroopa keskmise 11 protsendi vastu – tõi uuring välja selle, et ülejäänud kõrgharitud eestlaste arvutioskus on parem kui ELis keskmiselt, kirjutab Postimees.

Arvutioskust uuris Eurostat nii, et küsis, kas osatakse kasutada arvutihiirt programmi avamiseks, kopeerida faile või kausta, kopeerida teksti, teha lihtsaid aritmeetilisi tehteid, pakkida faile kokku ja programmeerida.

Kui inimene ei osanud ühtegi asja, loeti tema arvutioskus puudulikuks. Need aga, kes oskasid kuuest viit või kõiki tegevusi, on Eurostati silmis kõrgtasemel arvutioskusega.

IT Kolledži õppejõud Linnar Viik tunnistas, et arvuti ja interneti kasutamine jookseb Eestis põlvkondade piire mööda. «Vanemate inimeste kaasamine infoühiskonda pole eriti õnnestunud,» tõdes ta.

Üle 40aastased, kellel pole kõrgkoolis olnud vaja arvutioskust omandada ja kellel pole ka tööl arvutit tarvis, ei ole Viigi sõnul seda kasutama õppinud kas majanduslike võimaluste või motivatsiooni puudumise tõttu.

Teiseks ei ole tema hinnangul riik eriti omalt poolt täiendkoolitusse panustanud, samas kui Taani ja Rootsi on viimased viis aastat arendanud elukestvat õpet.

Haridusministeeriumi teabeosakonna konsultant Aire Koik rõhutas, et arvestada tuleks sedagi, et Eestis on vanemaealiste hulgas kõrgharituid rohkem kui ELis keskmiselt.

Samas võib mängus olla ka valim. «Eurostati uuringutes võetakse aluseks suurriikide andmed ning võib juhtuda, et Eestis kaasatakse uuringusse vähe inimesi,» selgitas Koik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing