Toimus Eesti suurim metsatehing

27. juuni 2006, 09:53

Üleeile müüs Soome puidukontsern Metsäliitto maha kogu oma Eesti metsaalad, mis küündisid kogumahus 5000 hektarini. Ostjaks oli Rootsi ettevõte Södra.

Metsäliitto Eesti juht Heikki Karhunen ütles, et metsaalad Eestis müüdi, kuna need on Eestis liialt laiali ning ei too Metsäliittole märkimisväärset kasu, kirjutas Äripäeva ajakirjanik Martin Hanson.

'Eesti metsaalad said ostetud põhiliselt selleks, et kasvatada ettevõtte haavapuu tarnet, täna aga ei ole sel kontsernile kuigi suurt mõju,' sõnas Karhunen.

Metsäliitto tehingu puhu on tegemist suurima metsa ostu-müügitehinguga Eestis läbi aegade. Eelmine suurim tehing tehti 1990ndate aastate lõpus, kui pankrotistunud metsaärimehele Mart Erikule kuulunud umbes 4000 ha metsamaad müüdi läbi pankrotipesa iirlastele kuuluvale ettevõttele Erinmets.

Tänavu mais tehti aga suurim eraisikule kuuluva metsa müügitehing: Lääne-Virumaal elav Lembit Laks müüs 530 ha metsa Tartu metsaraiefirmale OÜle Lignator Mets.

Hetkel on Eesti suurimad metsaomanikud riigi kõrval Silvesterist alles jäänud maade omanikud. Samuti saab suureks pidada Lignator Mets OÜd.

'Stora Enso on pigem koguja, mitte omanik. Metsäliitto ostis need maad ja metsad, et kindlustada oma tagalaid, haavapuitlad olid toona hea investeering. Samas ei ole selles müügis midagi erakorralist ja kui strateegia firmale neid maid ette ei näe, siis nii ongi ja maad lähevad müüki,' sõnas Eesti Metsatööstuse Liidu esindaja Andres Talijärv.

Talijärv lisas, et Södra ostab maid kokku nii Eestis, Soomes kui ka Rootsis ning et ost Eestis võib ühe tehinguna suur tunduda, kuid on tegelikult täiesti normaalne.

'Oleks tegemist olnud eraisikust omanikuga, oleks tehing olnud märkimisväärne,' sõnas Talijärv ning lisas, et tegelikult on raske hinnata, kes on Eesti metsade suurimad omanikud, sest seda ei saa kätte isegi andmebaasidest, kuna katastrid ja omanikud on erinevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing