Rehvitootjad languses

Raivo Sormunen 28. juuni 2006, 00:00

Jaapani rehvitootja Bridgestone'i kasumiprognoosi kärpimine vedas eile langusse nii Euroopa kui ka USA rehvitootjad.

Turuväärtuselt maailma suurim rehvitootja Bridgestone kahandas oma käimasoleva aasta kasumiprognoosi 35% võrra (65 mld Jaapani jeenini), põhjendades seda materjalikulu tõusuga ja USA tehase kinnipaneku kuludega. Müügikasvu prognoosi aga veidi tõsteti. Loodusliku kummi hind on sel aastal tõusnud Tokio toorainebörsil 50% ning sünteetilise kummi jaoks vajaliku nafta hind 18%.

Bridgestone'i aktsia ei jõudnud eile Tokio börsil uudisele reageerida, sest prognooside kärpimise uudis tehti teatavaks turu sulgemise järel. "Toorme (hinnatõusu) mõju on arvatust hullem. Bridgestone ei suuda seda katta ei nõrgeneva jeeni ega rehvide hinnatõusuga," ütles Bloombergile Mizuho Investors Securitiese analüütik Ryoichi Saito.

Alates 2003. aastast on Bridgestone'i rehvide müügihind Põhja-Ameerikas tõusnud kaheksa korda. Rehvide müügihinnad on kallinenud ka Euroopas. Viimane hinnatõus oli Saksamaal käesoleva kuu alguses. Toodangumahult maailma suurima rehvitootja Michelin aktsia langes eile pärastlõunaks 1,7%, tasemeni 46,20 eurot. Continental kaotas 2,2% ja üle lahe tegutsev Nokian Tyres 2,6%. Euroopas muretseti Euroopa Keskpanga ametniku Nicholas Garganase märkuse pärast, et keskpank võib inflatsiooni ohjamiseks intressitõstmist kiirendada.

Kõrgemad intressid ja kasvavad laenukulud võivad aga vähendada tarbimist ja investeeringuid ja kahandada seeläbi ettevõtete kasuminumbreid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:06
Otsi:

Ava täpsem otsing