SLÕL: Köögiviljakasvatajad on hädas hilinenud sooja ja Poola kapsaga

28. juuni 2006, 08:44

Köögiviljakasvatustalud näevad näguripäevi, sest hiline kevad lükkas esimese kapsasaagi juunisse ja selleks ajaks oli odav Poola kapsas juba poeletil.

Eesti kliimas on kasulikum köögivilja mitte ise kasvatada, vaid hoopis vahendada Poola odavat põllukraami, räägib Kadarbiku köögiviljakasvatustalu tootmisjuht Ville Pak kibestunult SL Õhtulehele.

«Tänavu venis kevade tulek paar nädalat. Kui eelmistel aastatel oleme väljast kapsast korjanud juba mai lõpus, siis sel aastal esimest korda alles 10. juuni paiku. Siis oli Poola kapsas poodides aga juba sellise massiga sees, et meil polnud seal enam midagi teha,» selgitab Pak.

Tootmisjuhi sõnul peaks talu edaspidi keskenduma hilisematele sortidele, sest nende kasvatamine on väiksema töömahuga ja sedakaudu odavam.

«Väetise, kütte ja tööjõu kulu on aastaga tõusnud 55%,» jätkab Pak. Lisades, et köögivilja müügihind on samas juba aastaid püsinud muutumatuna. «Kui tahad hinda tõsta, öeldakse kohe, et Poolas on hind selline ja kõik.»

«Vihma oleks rohkem vaja,» muretseb ka teise suure köögiviljakasvataja, Laheotsa talu omanik Johannes Valk. «Nüüd tundub, et seda ei tule ja see mõjutab kartulit – tekib mugulakärn.»

Valk ütleb Paki jutu kohta, et Poola kaup pole tema talu äri viimasel aastal niipalju häirinud kui hoopis Hollandi suhteliselt odav põllukraam.

Köögiviljast eelistab Selver Eestis kasvatatut, kuid kahjuks pole kodumaist kraami võimalik aastaringi pakkuda – kevadeks saab mullune saak müüdud, kuid uus pole veel valmis, ütleb poeketi ostu- ja turundusjuht Iivi Saar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing