Börsiülevaade: Pensionifondid eelistavad Tallinki aktsiat

29. juuni 2006, 09:37

Teise pensionisamba fondide hulgas on populaarseim Tallinki aktsia. Fondidel on kokku üle 422 tuhande laevafirma aktsia, turuväärtuses 21,9 mln krooni.

Populaarsuselt järgnevad Tallinna Vesi 9,1 miljoni krooni ja Norma 8,7 miljoni krooniga.
Viimase aasta jooksul börsile tulnud Eesti Ehitusse ja Starmani on teise pensionisamba fondid paigutanud vastavalt 2,5 ja 0,6 miljonit krooni.
Kokku on viisteist fondi Tallinna börsi aktsiate alla otse paigutanud 46 miljonit krooni.

Arvestades fondide 5,54 miljardi kroonist koondmahtu, moodustab see vaid alla ühe protsendi.

Fondid ehk on Tallinna börsile investeerinud ka läbi teiste fondide, ent ikkagi tunduvad summad kaduvväikesed, arvestades seda, et igakuiselt laekub teise pensionisamba fondidesse juurde umbes 200 miljoni krooni värsket raha.

Kohalikud teise pensionisamba fondid on Tallinna börsi aktsiatesse suhtunud leigelt alates fondide loomisest nelja aasta eest. Peamiste põhjustena on välja toodud fundamentaalsed kõrged hinnatasemed ja ettevõtete väiksus.

Viimase üheksa kuu jooksul on kohalike aktsiate hinnatasemed muutunud märkimisväärselt atraktiivsemateks.
Arenevatele turgudele investeeritavatest fondidest on raha välja võetud nii agressiivselt, et paljud peavad seda ülereageerimiseks.
Seetõttu imestan, miks pole kohalikud pensionifondid olukorda ära kasutanud ja asunud soodsaks muutunud Eesti aktsiaid enda portfelli ostma.

Võrreldes tavaliste aktsiafondidega, on pensionifondid investeerimisel mõnes mõttes eelisolukorras, kuna raha väljamaksmine pensionifondidest hakkab alles pärast 2009. aastat ning loogiliselt peaks raha sissevool pensionifondidesse ületama pidevalt sealt väljavoolu ehk aktsiate sundmüüki ei tohiks fondivalitsejad karta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing