Valitsus lahendas kiireloomuliselt probleemtoodete probleemi

Airi Ilisson 29. juuni 2006, 14:02

Täna otsustas valitsus, et EL direktiivi kohaselt ette nähtud mootorsõidukite ja nende osade valmistamise keeld ei rakendu enne 31. detsembrit.

Samuti rakendub alles järgmise aasta algusest elektri- ja elektroonikaseadmete ning nende osade sisseveo, valmistamise ja kasutamise keeld.

„Meil on heameel osundada, et nn probleemtoodete probleem sai lahenduse. See tähendab, et ka peale 1. juulit on ettevõtetel võimalik teatud ohtlikke aineid sisaldavaid elektri ja elektroonikatooteid (samuti nende osi ja komponente), mida Eestis ja mujal EL riikides turule ei lasta, sisse vedada, toota ja kasutada,” ütles Eesti Kaubandus–Tööstuskoja majanduspoliitika – ja õigusosakonna juht Reet Teder. 'On tõesti heameel valitsuse operatiivse ja mõistliku tegutsemise üle,' lisas ta.

Eilne Äripäev kirjutas, et 1. juulil jõustuvad elektri- ja elektroonikaseadmete nõuded võivad tähendada tõsist peavalu sadadele Eesti elektroonikatootjatele ja -müüjatele, muu hulgas Eesti ühele suuremale eksportijale Elcoteqile.

Äripäev kirjutas, et Eesti on loonud isegi karmimad nõuded, kui sätestab samal ajal ELis kehtima hakkav raamdokument. Näiteks võis määrusest välja lugeda, et paljud praegu kasutuses olevad elektroonikaseadmed (tootmisseadmed, aga ka televiisorid, arvutid, raadiod, kellad) tuleb käibelt kõrvaldada, sest nad sisaldavad keelatud aineid.

Määrus piirab erinevalt direktiivist veel ka komponentide sissevedu, toodete valmistamist väljapoole ELi ja suurte, pliid, kaadmiumi jms aineid sisaldavate tootmisseadmete sissevedu, müüki ja kasutamist. Sisuliselt võib see tootjatele tähendada, et mõningaid tooteid ei tohi enam Eestis valmistada, vajalikke komponente sisse tuua ning valmistoodangut väljapoole ELi müüa.

Kui kohalik seadusandlik akt seadnuks rangemad piirid, ähvardas see panna siinsed ettevõtjad teiste Euroopa Liidu liikmesriikide ettevõtjatega võrreldes täbarasse olukorda. Ülemäärased keelud oleks võinud kaasa tuua nende toodete tootmise seiskumise, mida valmistatakse turustamiseks väljaspool Euroopa Liitu.

Keskkonnaministeerium kinnitas üleeile õhtul Äripäevale, et siseriiklikud järelevalveasutused lähtuvad riiklikest õigusaktidest ning direktiivid ja Euroopa Komisjoni otsused ei ole otse kohalduvad. Täna oli Kaubandus- ja Tööstuskojal plaanitud sel teemal kohtumine Maksu- ja Tolliametiga.

Ootamatult võttis valitsus vastu uue nn probleemtoodete määruse, mis asendab senist määrust. „Probleemtoodetes keelatud ohtlike ainete täpsustav loetelu ning probleemtoodetele kehtestatud keelud ning piirangud“. Senine määrus tunnistati kehtetuks.

Alates 1. juulist tuleb ka Eestis rakendada EL nõudeid, mis keelab teatud ohtlikke aineid sisalduvate toodete (probleemtoodete) turule laskmise EL’s. Need nõuded sisalduvad, ja on ühtlasi Eesti määruse aluseks, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes ning otsuses Direktiivi lisa muutmise kohta.

Jäätmeseaduse kohaselt on probleemtoode see toode, mille jäätmed põhjustavad või võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist. Nende hulka kuuluvad: patareid ja akud; PCB-sid sisaldavad seadmed; mootorsõidukid ja nende osad; elektri- ja elektroonikaseadmed ja nende osad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing