Kummardus Valgrele Pärnu Ammende villas

Christel Karits 30. juuni 2006, 00:00

Oma nägemuse Eesti ühe legendaarseima muusiku loomingust toovad publikuni Liisi Koikson, Rebecca Kontus, Gerli Padar, Kaire Vilgats, Chalice, Taavi Holter, Ivo Linna, Tanel Padar, Mart Sander, Jassi Zahharov, Virgo Veldi ja ansambel Noorkuu. Soliste saadab orkester Bel-Étage Mart Sanderi juhatamisel.

Festival "Kummardus Valgrele" toimub sel aastal viiendat korda ja kuna tegu on minijuubeliga, on senine toimumiskoht Pärnu Kuursaal vahetatud Ammende villa aia vastu, mis peaks võimaldama publikule avaramat ja vabamat olemist. Korraldaja Kai Tarmula sõnul mahutab Ammende villa aed lahedalt ära kuni 2000 pealtvaatajat. Istekohti on planeeritud 800. Publik on paigutatud näoga villa poole, et ka küljelt oleks esinejaid hea jälgida.

Nagu eelpool loetletud, on selgi aastal esinejatest moodustunud kirju rida. Uuenduseks on see, et varasematel kordadel lauljaid saatnud ansambel on asendunud orkestriga Bel-Étage. "Seega tuleb sel aastal esitamisele natuke klassikalisem variant," sedastab Tarmula. Esmakord sekundeerib lauljatele ka instrumentaalsolist Virgo Veldi, kes peaks toetama Gerli ja Tanel Padari jõulisemat stiili.

"Chalice on näiteks lubanud komponeerida täiesti teiseks laulu "Mul meeles veel" ning rääkida ilusatest ja kurbadest asjadest," toob Tarmula näite ning edastab Chalice lubaduse, et see laul saab olema valgrem kui Valgre ise.

Valgre festivalil osalemine pole niisama lihtne, kuna esinejad ei tule siia oma repertuaariga, vaid peavad spetsiaalselt üheks kontserdiks ette valmistuma. Nii võimas solistide koosseis on saadud tänu mitmeaastasele tugevale tööle. "Näiteks Ivo Linna, kes osaleb sel aastal esimest korda, teadis juba festivalist ja tuleb suurima heameelega. On aga ka neid, kellele Valgre muusika ei sobi ja kes on keeldunud," ütleb Tarmula.

Korraldajad on kandnud hoolt ka selle eest, et laulud korduma ei hakkaks. Hõivatumatel solistidel on lastud lood esimestena ära valida. "Päris üleüldist lemmiklugu polegi," tõdeb Tarmula. Pigem sõltub kõik esitajast. "Kui Tanel Padar laulab "Ma olen liig halb", siis läheb see, kuidas rokkar avab oma südame, õrnemast soost publikule hinge."

Traditsiooniliselt lõppeb kontsert ühislauluga, milleks on "Saaremaa valss". Kontserti juhib Mart Sander, kes on ka publikule abiks Valgre ajastus orienteerumisel. Õhtul annab Rotary klubi aga kolmandat korda välja Valgre pärandi preemia - helilooja miniatuurse kuju, mille originaalsuuruses varianti saab näha Pärnu Kuursaali juures. Kahel varasemal aastal on autasu pälvinud Mart Sander ja Valter Ojakäär.

Et festivali nimi end ikka õigustaks, kestab üritus sel aastal esimest korda kaks päeva. 2. juuni õhtul algusega kell 19 toimub Pärnu mudaravila välilaval Pärnu noorte muusikute kontsert Raimond Valgre loomingust.

Laupäevase kontserdi õnnestumiseks saab ka publik anda oma panuse, kui tuleb Ammendesse juba varakult, et mitte osa kontserdist piletijärjekorras seistes kuulata. Samuti oleks korraldajatel hea meel, kui tuldaks pidulikult ja Valgre ajastut silmas pidades.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing