Euribori kallinemine tõstab seadmete liisingu kuumakset

Pille Rõivas 03. juuli 2006, 00:00

Hansa Liising Eesti seadmete liisingu osakonna juhataja Sulev Vahari sõnul on viimasel ajal Euribor tõusnud ja sellest tulenevalt suurenenud ka laenuvõtjate kohustused. Euribori tõus algas eelmise aasta septembris tasemelt 2,2 ja on jõudnud tasemele 3,2. Euroopa keskpanga presidendi Jean-Claude Trichet' sõnul Euribori tõus jätkub.

Vahari sõnul lähtuvad kliendid liisingulepingu sõlmimisel hetkeseisust ja enamikul juhtudel otsustab kuuekuulise Euribori kasuks, kuna fikseeritud intress on kõrgem ning igakuine makse tundub esmapilgul suurem.

Euribori tõus mõjutab üldjuhul kõige rohkem kinnisvaralaene, mis sõlmitud pikemaks ajaperioodiks. Seadmeliisingulepingud on sõlmitud lühemaks ajaks ja seetõttu moodustab intress kuumaksest väiksema osa. Ettevõttel, kes omab suurt liisinguportfelli, tasuks üle vaadata oma intressikulud ja mõelda, kas oleks kasulik intressimäär fikseerida.

Nordea Finance Estonia müügidirektori ja juhatuse liikme Silver Kuusi sõnul ei ole lõppintressimäärade tõus klientide jaoks olnud võrreldavas suuruses baasintressimäärade tõusuga. Selle põhjuseks on terav konkurents finantseerimisettevõtete vahel ning sellest tulenevalt alanevad kliendi riskimarginaalid.

Seadmete finantseerimise lõppintressid on viimase aastaga Kuusi andmetel kerkinud keskmiselt 0,5%, samas baasintresside tõus on võrreldaval ajaperioodil olnud ligikaudu 0,9%. Keskmised kliendi lõppintressimäärad on praegu vahemikus 4,5-5,0% sõltuvalt finantseerimisperioodi pikkusest.

Pehmemööbli valmistaja Flemingi juhatuse nõuniku Jaanus Jussi sõnul oli tööstusseadmete hiljutine liisinguintressi tõus marginaalne. See tõi kaasa vaid mõne tuhande krooni suuruse kuumakse tõusu, mis ei ole ettevõtte jaoks kuigi suur väljaminek.

Fleming AS on sõlminud ujuva intressiga liisingulepingu, sest see tundus lepingu sõlmimise ajal kõige parem lahendus. Intressi fikseerimist Juss vajalikuks ei pea, sest see on kallis viis intressi kontrollida. Jussi sõnul olid madalad intressid väga ebatavalised ning intresside tõus oli täiesti ootuspärane.

"Ettevõtted lõikasid madalate intresside keskkonnas kasu, olles teadlikud, et see ei saa kaua kesta," lisab Juss. "Kui intressitõus peaks kontrolli alt väljuma, siis vaadatakse liisingutingimused uuesti üle ning fikseeritakse intress või kaalutakse ühe variandina ka seadmete väljaostmist."

ASi Univa juhatuse esimehe Janno Kivioru sõnul kasutab ettevõte ujuva intressiga tööstusseadmete liisingut, millel baasintress on lepinguliselt fikseeritud ning maksekohustus tõuseb vaid Euribori tõusuga seonduvalt.

Kivioru sõnul on igakuine makse suurenenud vaid mõne tuhande võrra, kuid see pole ettevõtte jaoks märkimisväärne tõus. Kuna liisinguleping on sõlmitud kaua aega tagasi, siis ei osanud Kiviorg öelda, milliste tingimustega liisingulepingut pakutakse praegusel ajal. "Usun, et see on ehk pisut kõrgem, kuid mitte oluliselt, sest pankadevaheline konkurents hoiab tingimused kontrolli all," räägib Kiviorg.

Aastal 2005 kasvas seadmete liisingfinantseerimise turg kokku 42%. Seadmete ja masinate finantseerimise kasvu taga oli väga hea majanduslik olukord, mis tõi kaasa ehitus- ja transiidisektori jõudsa kasvu.

Suurimateks kasvu mõjutavateks sektoriteks Hansa Liisingu liisinguportfellis olid raudtee- ja veesõidukid. Samuti on viimastel aastatel olnud suur kasv ehitus-, meditsiini- ja põllumajandustehnika finantseerimise osas.

Põllumajandus on liisingu osas olnud märgatava kasvuga juba mitme viimase aasta jooksul. Üheks suurimaks selle sektori mõjutajaks on olnud Euroopa Liidust saadavad toetused.

Need toetused on tehnika soetamise põllumeeste jaoks oluliselt lihtsamaks teinud.

Majanduslik olukord Eestis püsib hea, seetõttu jätkub mullune liisingufinantseerimise kiire kasv ka tänavu. Seadmete ja masinate finantseerimine liisinguga moodustab kogu liisinguturu mahust ligi 37%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing