PM: Eestlase rahakott paisub ELi keskmiseni paarikümne aastaga

04. juuli 2006, 08:12

Eestlane sai endale mullu lubada keskmisest ELi kodanikust ligi poole vähem. Euroopa keskmise ostujõu saavutamiseks kulub Eestil veel paarkümmend aastat.

Juunis avaldatud Eurostati uuringu järgi on Eesti ostujõud Euroopa Liidu keskmisest 57 protsenti, kirjutab Postimees. Näiteks Lätil on sama näitaja 47 ja Leedul 52. Aastaga on Eesti positsioon paranenud 6 protsendi võrra.

Kõrgeim on ostujõud Luksemburgis, kus näitaja on 248 ehk ligi viis korda parem Eesti omast. Euroopa keskmisele on kõige lähemal Hispaania ja Itaalia.

Konjunktuuriinstituudi juhi Marje Josingu sõnul on inimeste sissetulekud ja elatustase paranenud ning sestap on ka ostujõu kasv loomulik.

Hansapanga analüütiku Maris Lauri hinnangul võiks näitaja olla kõrgemgi. «Eestis on hulk teenuseid, mis on teiste riikidega võrreldes odavamad ja lubaksid paremat näitajat oodata,» rääkis Lauri. «Teisalt on paratamatus, et sissetulekute kasv toob hinnatõusu, mis ostujõu paranemist pidurdab.»

Kui kiiresti keskmine tase saavutatakse, sõltub Lauri sõnul suuresti sellest, kui aktiivselt EL laieneb.

Konjunktuuriinstituudi värske uuringu põhjal on majanduslik seisukord jäänud samaks või paranenud 80 protsendil inimestest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing