Epopõrand talub niiskust ja koormust

Teet Reier 05. juuli 2006, 00:00

Küsimustele vastab Epopõrand-R OÜ juhataja Raimo Randmäe.

Milliseid epokatteid saab kasutada eramutes ja kõrvalhoonetes?

Kodu, mille kujundamisel on mõeldud kõigi peale, tähendab universaalseid lahendusi. Üheks selliseks on põrandate epokate.

Epokatete paigaldamine eramutesse suureneb iga aastaga. Populaarsuse põhjuseks on hea vastupidavus ja väikesed hoolduskulud.

Millistesse ruumidesse võib epokatteid paigaldada?

Valikul tuleb mõelda paljudele asjaoludele. Neist olulisimad on ruumi otstarve ja sellest lähtuvalt põranda kasutamistingimused.

Sobilikumad kohad on garaažid, katlaruumid, kuurid ja panipaigad. Nendes ruumides ongi epokate kõige parem valik. Samuti ka nn märjad ruumid: saunad, vannitoad, WCd.

Viimastel aastatel oleme paigaldanud katteid ka eluruumidesse. Samuti võib katta väljaspool hoonet olevaid betoonpindu. Nii saab anda rõdudele, terassidele ja treppidele ilmastikukindla kaitse.

Epokatete plussid ja miinused?

Kõik epo- ja polüuretaankatted on kergesti puhastatavad. Põrandatel pole vuuke, mis korjaks ja imaks mustust. Seina ja põranda ühendust saab viimistleda ümara põrandaliistuga. See hõlbustab puhastamist ning takistab mustuse ja vee pääsemist seina ja põranda vahele.

Epo- ja polüuretaankatetel on võimalik valida pinna siledus- või karedusaste vastavalt vajadusele. Kohtades, kus põrandal on palju vett on vaja mittelibisevat pinda. Muudes kohtades karestatakse pinda vastavalt vajadusele. Peab arvestama asjaoluga, et karedamate pindade puhastamine on keerulisem kui sileda viimistlusega põrandatel.

Kõik epokatted on hea koormustaluvusega. Eelduse selleks annab kruntepo imendumine betoonpinda. See muudab betooni pealispinna tugevamaks ja järgmised paigaldatavad epokihid moodustuvad lõpuks betooniga ühtse terviku. Mida paksem on epokiht, seda tugevam ja kauakestvam on põrand.

Tugevalt koormatavad põrandad peaksid olema vähemalt 2 mm paksuse epokattega. Hea löögitaluvuse annavad aga üle 4 mm epo- ja polüuretaankatted. Kivistunud epo moodustab vee- ja õlikindla katte. Epopõrandad on monoliitsed, seetõttu on soojapaisumine ja -kahanemine ühtlane.

Praktika on kinnitanud, et rull- ja plaatmaterjalidel jäävad nõrgaks kohaks just vuugid. Vuukidesse tekivad mikropraod, mis ajapikku suurenedes lasevad vett läbi. Vesi pääseb katte alla ja muudab põranda kasutuskõlbmatuks.

Väikeseks miinuseks on mõnede toodete paigaldamisel tekkiv tugev lõhn, mis kaob aga kivistumise jooksul kiiresti.

Hilisem hooldus ja kasutusmugavus?

Kivistunud epo moodustab vee- ja õlikindla katte. Epo ei ole poorne, seega ei imendu põrandasse vedelikud, õlid ja rasvad. Põrandad saab puhtaks pesta ka siis, kui seal on pikka aega olnud õlisid või rasvu. Pesuaine- ja olmekeemiataluvus on väga hea. Lühiajaliselt taluvad epopõrandad ka tugevamaid keemilisi ühendeid.

Kui lihtne või raske on paigaldada epokatteid?

Epo- ja polüuretaantooted nõuavad professionaalset paigaldust. Kuna enamiku toodete paigaldusaeg on lühike, 20-30 min, ning seejuures tuleb kasutada mitmeid komponente ja tooteid, siis ettevalmistust omamata võib lõpptulemus jääda oodatust kehvemaks või ebaõnnestuda.

Ajaliselt on epo- ja polüuretaankatete paigaldamine kiire, pindade katmine võtab aega 2-3 päeva. Väiksemaid töid on vajadusel võimalik teha ka ühe päevaga. Tootjagarantiid saavad edasi anda vaid volitatud paigaldajad.

Epopõrandatöid tellides tuleks tutvuda ehitusettevõte taustaga - kas tal on ikka vastav väljaõpe ja praktiline kogemus katete paigaldamisel? Võimalusel tasuks tutvuda varem tehtud tööde kvaliteediga.

Õigesti valitud epo- ja polüuretaankatted, mis vastavad esitatud nõudmistele, kestavad aastakümneid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing