General Motorsi suuromanikule juhi tegevus ei meeldi

Raivo Sormunen 05. juuli 2006, 00:00

Autofirma suuruselt neljas aktsionär Tracinda Corp, mille taga on nüüdseks juba 89 aasta vanune Kerkorian, on autotootjatesse ja lennukompaniidesse investeerides ajanud kokku miljardeid dollareid.

Asjasse pühendatud allika väitel tahab Kerkorian, et General Motors teeks koostööd Nissani ja Renault'ga või et oleks mingi kiirem alternatiiv tegevjuht Rick Wagoneri plaanile, et tulla välja möödunud aasta 10,6 miljardi dollarisest kahjumist, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.

Autotootjast 9,9 protsenti omav Kerkorian pole General Motorsi aeglase muutumistempoga rahul.

Wagoner on väitnud, et tehaste sulgemine, 30 000 ametühinguliikme töökoha kaotamine ja odavam mudelite kavandamine on piisav, et taastada maailma suurima autotootja finantstervis. Senini pole aga Wagoner suutnud oma koduturul USAs Aasia konkurentidele vastu panna ja on pidevalt turuosa käest andnud.

Kerkorian üritab kaasata Nissani kuuel järjestikusel aastal rekordkasumini viinud Carlos Ghosnilti kogemusi, et kiirendada General Motorsi kulude kokkuhoidu.

Tracinda saatis Wagonerile 30. juunil kirja, milles teatab, et Nissan ja Renault on valmis ostma General Motorsis vähemusosaluse. USA autotootja ütles, et ta kaalub ettepanekut. Nissan ja Renault teatasid, et nad on avatud koostöö laiendamisele, kui USA autotootja nõukogu selle heaks kiidab. Renault ja Nissan on juba omavahel põimunud. Renault'le kuulub 44% Nissanist ja Nissanile 15% Renault'st.

General Motorsi aktsia tõusis reedel võimaliku Nissan-Renault' alliansi peale 8,6%, esmaspäeval kukkus aga 1,3%. Viimase viie aastaga on Nissani aktsia tõusnud 67% ja Renault' aktsia 63%, samas kui General Motorsi väärtpaber on 54% odavnenud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing