Uudne koorikpaneel kiirendab ehitamist

Morten Killak 05. juuli 2006, 00:00

Betoontoode OÜ tõi Eesti ehitusturule betoonist koorikpaneeli vahelagede tarbeks. Tegemist on Lääne-Euroopas tuntud ja õõnespaneelist populaarsema vahelaelahendusega.

VLK-element (vahelae koorikpaneel) on 5 cm paksune betoonplaat, mis on armeeritud vastavalt iga objekti koormusolukorrale ja mis arvutatakse spetsiaalselt igale vahelaele eraldi.

VLK-elementi võib nimetada põhimõtteliselt ka vahelae betoonraketiseks, mis pärast monolitiseerimist jääb kohale. Koorikpaneelidest lage saab kohandada peaaegu kõikidele kivihoonetele, määravaks saab seinte kandevõime. Kuju, mõõdud, väljalõiked ja avad tehakse tehases vastavalt projektile.

Kui VLK-elemendid on seintele tõstetud ja ajutised toed fikseeritud, paigaldatakse torustikud, kaablid jne, ääreraketised ja valatakse monolitiseeriv betoon. Latitud ja lihvitud betoonpind on parketi panemiseks piisava kvaliteediga. Kuna torustikud saab peita vahelae sisse, annab see hoones lisaruumi. Ajutine toestus jääb paika, kuni betoon on saavutanud piisava tugevuse.

Süsteemi eelised on paindlikkus hoone kuju suhtes ja tellimuste täitmise kiirus. Ehitusplatsilgi edenevad tööd kiiresti. Tunnis on võimalik paigaldada 100-120 m2 VLK-elemente. Kui vahelaest pole palju kommunikatsioone vaja läbi viia, jõuab sama päeva pärastlõunal juba ka monolitiseerida.

Baltikumi ehitusmaterjaliturule tulnud Austria ehitus- ja viimistlusmaterjalide kaubamärk Murexin pakub universaalseid vannitoa viimistlusplaate.

Uniplate-plaadid sobivad valamulaudade, kappide, vannipaneelide ning igasuguste pindade ehitamiseks. Šablooni järgi on lihtne igasuguseid kujundeid käsisae või noaga välja lõigata.

Uniplate-plaate toodetakse kuues paksuses: 6, 10, 20, 30, 40 ja 50 mm ning kahes mõõdus: 130×60 ja 260×60 cm.

Seinale kinnitamiseks ei ole alla vaja puit- ega metallkonstruktsiooni. Ka vaheseinte ehitamisel saab plaadid kinnitada omavahel klambrite ja kleepseguga.

Kleepsegu tuleb kanda portsjonitena plaadile ja vajutada seina. Seejärel täita plaadivuugid ning katta fiiberteibiga. Puitaluspinnale saab plaate paigaldada ka lihtsalt tüüblite ja kruvidega.

Põranda katmiseks sobivad vähemalt 30 mm paksused plaadid. Paigaldamisel tuleb kogu plaadi aluspind katta liimiga ja paigaldada plaadid põrandale loodselt. Puitaluspinna puhul võiks lisaks kasutada kruve ja tüübleid.

Põranda viimistlemisel tuleb katta plaadid fiibertekstiiliga. Seina-, põranda- ja nurgavuugid töödeldakse silikoonhermeetikuga. Niiske ruumi vuukidesse, seina- ja põrandapinna servadesse paigaldatakse tihendusribad. Märgades ruumides tuleb need töödelda hüdroisolatsiooniga. Kleepseguga paigaldatud plaadid muutuvad astumiskindlaks 12 tunni möödudes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing