Saaremaa Liha- ja Piimatööstus saab vadaku ümbertöötlemise seadme

06. juuli 2006, 15:20

Saaremaa Liha- ja Piimatööstus ostab rohkem kui 6 miljoni kroonise seadme, mis võimaldab juustutootmises tekkinud vadaku pulbriks töödelda.

Portaal Saarlane vahendab, et vadak on juustutööstustele suur probleem. Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse juhatuse esimehe Andi Saagpakk ütles: “Praegu hajutame selle keskkonnateenistusega kooskõlastatult maapinnale. Talveperioodil paigutamise vadakut ka puhastusseadmesse, kuid see raskendab seadme tööd.“ Vähesel määral saadetakse vadakut ka sigadele.

Uus seade võimaldab juustuvadakust vee välja võtta ja teha järelejäänust pulbrit. Vadaku ümbertöötlemisseade annab Saagpaku sõnul võimaluse juustutootmist laiendada.

Praegu tekib Saaremaa Liha- ja Piimatööstusel 50 tonni vadakut päevas. Edaspidi saab vadaku kogust kasvatada 100 tonnini päevas. Ümbertöötlemise tulemusena jääb sellest alles veidi üle 30 tonni, mille juustutootja kavatseb vedada Põlva või Paide pulbritööstusesse.

Vadakust eraldatud vett hakatakse kasutama juustutööstuse seadmete pesemiseks.

Saaremaa Liha- ja Piimatööstus kavatseb oma juustutootmist nii palju suurendada, et saaks juustuks teha kogu kogu Saaremaa piima. Praegu tuleb pool piimast vedada mandrile.

Vadaku ümbertöötlemise seade jõuab Saaremaale veel sel aastal. Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) annab juustutootjale seadme ostuks 4,8 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing