Eesti IT-firma laienes Balkanile

Harry Tuul 07. juuli 2006, 00:00

"Esiteks ei ole Eestis piisavalt kogenud tööjõudu, et praegust kasvutempot jätkata," ütles Webmedia juhatuse esimees Priit Alamäe ja lisas, et Serbial on ka väga suur potentsiaal: kiire majanduskasvuga ja ligi viis korda suurem kui Eesti. Seejuures tööjõud on haritud, kuid ei ole oluliselt odavam, vaid 10-20 protsenti.

Alamäe sõnul areneb Serbia turg tormiliselt, kuid suuri IT-firmasid veel ei ole, enamik on väikesed 10-15 inimesega allhanke tegijad. "Kohalikud ettevõtted peavad üha enam panustama IT-le. Meil on võimalik pakkuda suurtele ettevõtetele Eestis juba olemasolevaid lahendusi," rääkis Alamäe. Ta tõi näiteks kohaliku suurima telekomioperaatori Telekom Srbija, kellel on 3-4 miljonit klienti, mis tähendab ka suuremat tulu ning võimet investeerida IT-lahendustesse.

Alamäe sõnul plaanitakse kindlasti laieneda Serbia pealinnas Belgradis, mis on Balkani keskus. "Põhjamaadest tuleb palju tellimusi ja me ei saa neid enam Eestis täita," selgitas ta.

Kuna Balkanil äritegemiseks on vaja on suhteid ja tutvusi, otsiti sealt partnerit. "Usaldus on Serbias ülioluline. Viie päevaga siin äri ei tee," selgitas Webmedia Serbia juht Aleksandar Lekic, kelle rajatud ettevõttest Attribute Plus omandas Webmedia veebruaris 65 protsenti. Lekic, kes on kohalik visionäär ja olnud Serbia peaministri nõunik, on Eestiga tuttav juba aastaid ja tema abikaasa on eestlanna. Muuseas hoolitses Lekici juhitud firma 2005. aastal Serbias toimunud korvpalli Euroopa meistrivõistluste IT ja tehnilise poole eest.

Aasta eest investeeris Webmedia ka ühte Rumeenia väikefirmasse, mis valiti meeskonna kvaliteedi järgi. "Rumeenias võtavad kõik ametlikud protsessid aga kaua aega ja esimest korda konsolideerime me ettevõtte selletõttu 2006. aastal," selgitas Alamäe. Kuna Rumeenial on euroopalike arusaamadeni jõudmiseks veel pikk tee minna, tehakse seal Alamäe sõnul vaid allhankeid Baltimaade ja Põhjamaade klientidele.

Playtech Estonia tegevjuht Rein Lemberpuu peab tarkvarafirma laienemist mõnda teise riiki loogiliseks sammuks, et maandada tööjõuturu keerulisest hetkeolukorrast tulenevaid riske. "Ehk vähendab see kokkuvõttes üldist pinget tööjõuturul Eestis," lisas Lemberpuu. Tema sõnul ei hakka firmad oma kontoreid Eestist tervenisti ära kolima, pigem laienetakse.

"Ei ole välistatud võimalus, et konkreetse vajaduse tekkides avab ka Playtech lisakontori kuskil Eestist väljas," jättis Lemberpuu otsad lahti.

Eestis ei koolitata piisavalt insenere, sest ajalooliselt puudub tugev kohalik elektroonika- ja IT-tööstus, tõdes Webmedia juhatuse esimees Priit Alamäe. Ta tõi näite, et kui Eesti koolitab umbes 200 IT-spetsialisti, siis vaid viis korda suurem Serbia ligi 5000 inseneri, kellest umbes pool on seotud IT ja elektroonikaga. Seetõttu kulub Eestis paarisaja haritud ja kogenud spetsialisti palkamiseks aastaid, samas kui Serbias on see võrdlemisi lihtne.

Webmedia asutati 2000. aastal ja nüüdseks tegutseb firma Eestis, Leedus, Soomes, Rumeenias ja Serbias. Töötajaid on ligi 250.

Webmedia juhatuse esimees Priit Alamäe usub Serbia edusse ja on seetõttu investeerinud ka riigi pealinnas Belgradis tegutsevasse kinnisvarafirmasse Belgrade Property Investments, mille tegevjuht on teine eestlane Taavi Einaste, endine Asper Biotechi juhatuse liige. "Olen passiivne investor," ütles Alamäe.

Einaste sõnul on nende huvi esialgu elamuprojektid, kuid silma hoitakse peal ka kaubanduspindadeks sobivatel kruntidel. Ka erastamises soovitakse kaasa lüüa, sest seegi on tuure kogumas, kuna ligi pool majandusest on endiselt riigi kontrolli all.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing