Matkavarustuse pealt ei maksa kokku hoida

Lemmi Kann 07. juuli 2006, 00:00

Päris tihti kiputakse peakatet ära unustama ja seda ei peeta oluliseks. Peakate on tegelikult vägagi tähtis, nii mugavuse kui ka praktilisuse seisukohalt. Hea valik on laia servaga müts, mis hoiab ära päikesepõletuse ja -piste ning ei lase padrikust läbi minnes midagi soovimatut krae vahele kukkuda.

Üsna levinud arvamus, et puuvillane T-särk on parim valik, ei ole õige. Kui puuvill saab niiskuse või higistamise tõttu märjaks, jääbki see märjaks ning külmetus on kerge tulema. Parim valik on kehalt higi ärajuhtiv võrkpesu, mis laseb õhku läbi ja hoiab keha sooja.

Järgmiseks kihiks sobib fliis. Võib valida vesti ja tavalise, pikkade varrukatega variandi vahel, vastavalt ilmastikule. Oluline on siin jällegi materjal. Kõige tuulekindlam materjal on Windbloc, parima veekindluse tagab aga Softcell, millel on vetthülgav pind.

Kõige peale läheb jope, mille materjalivalik on tõesti suur - palju erinevaid Tex- ja Max-lõpuga nimetusi. Jopede puhul peaks jälgima, et tegemist oleks originaaltootjaga, paljud firmad toodavad analooge, mis ei pruugi lubatud omadustele vastata. Hea on ka jope, mil on lukud, millega fliis jope külge kinnitada.

Üks korralik saunalina on matkal asendamatu. Tavaline froteerätik võtab aga palju ruumi ja kuivab kaua. Matkale on hea kaasa võtta Packtowl Ultralite'i rätik, mis annab mõõtudelt saunalina suuruse välja ja käib väga väikseks kokku.

Optimaalseim variant on universaalsed äravõetavate säärtega matkapüksid. Siis ei ole vaja mitut paari pükse matkale kaasa võtta. Kindlasti tasub ka pükste valikul materjali niiskuse- ja tuulekindlusele tähelepanu pöörata.

Kui matkale minnakse mitmeks päevaks ja ööbitakse metsas, on valgustus asendamatu. Tavapärase taskulambi asemel võiks valida hoopis pealambi.

Üldine reegel on, et naiste seljakott mahutab kuni 80 liitrit, meestel 110 liitrit. Kogemused ütlevad, et õigesti valitud varustuse puhul piisab tegelikult täiesti 50-80 liitrist.

Seljakoti puhul peab pöörama tähelepanu mugavusele - et rihmad oleksid reguleeritavad, abiks on rinnarihm, puusavöö ning kindlasti seljapadjad.

Eriti mugavaks teeb seljakoti kasutamise, kui see on jagatud vahepõhjadega mitmeks osaks, et asju oleks mugav kätte saada ja ei peaks millegi järele koti põhja kaevuma, ning kinnituskohad lebomati ja magamiskoti jaoks.

Metsas liikudes on mõttekas alati nuga kaasas kanda. On olemas spetsiaalsed matkanoad, kuid võib valida ka lihtsalt korraliku pussnoa või siis nn multitööriista, kus lisaks noale on kõikvõimalikud vidinad.

Ööbimisel on sobivaks küljealuseks lebomatt, mis kaitseb niiskuse ja ka külma eest. Kõige populaarsemateks on saanud kärgmatid, mille seast võib valida rohkem või vähem reljeefseid, sõltuvalt sellest, kui kõva või pehmet küljealust soovitakse. Reljeefsed matid toestavad paremini selga ja on ka pehmemad.

Telgi valik sõltub suuresti sellest, kas see on mõeldud ainult suveperioodiks või aastaringseks ning millistes oludes telki kasutama hakatakse. Sellest sõltub nii konstruktsiooni kui ka kattematerjali valik. Kindlasti tuleb jälgida telgi tuule- ja veekindluse näitajaid. Vähem tähtis pole telgi puhul ka see, kui pikka aega telgi materjal vett peab - see peab olema telgi kasutusjuhendis ära märgitud.

Kõige tähtsam on temperatuurivahemik, milles viibimiseks magamiskott sobib. Meie suve jaoks on kõige optimaalsem kuni -5 kraadi.

Täidismaterjaliks on kas sünteetika või suled. Suletäidis on kahtlemata soojem, aga kui magamiskott juhtub niiskust saama, siis vajab suletäidis tunduvalt pikemat kuivamisaega.

Märga magamiskotti ei ole hea kokku pakkida.

Spetsiaalsetel spordi- ja matkasokkidel on paksendused ja tugevdused täpselt õigete kohtade peal, et tagada maksimaalne mugavus.

Soojemate ilmadega on õige valik CoolMaxi sokid, mis lasevad jalal paremini hingata ning aitavad vältida higistamist. Külmemal perioodil peaks valima Thinsulate'i sokid, mis sisaldavad villa.

Matkajalatsiteks on mõistlik valida endale korralikud, tugevad matkasaapad, mis sobivad aastaringselt ja mida võib ka linnaoludes kanda. Levinuimad saapamaterjalid on Goretex ja Symphatex. Mõnevõrra vähem teatakse ehk sellist materjali nagu GT, mis püsib kauem kuiv, kuid samas kuivab pikalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing