Viinistus algas Kitse suvi

Ülle Hallik 07. juuli 2006, 00:00

Kui Ühendus R.A.A.A.M. üle-eelmisel suvel Viinistu kunstimuuseumis eesti kunstnike draamaportreede loomist alustas, ei julgenud nad lootagi, et algselt kitsale sihtgrupile mõeldud lood nii laia kõlapinna leiavad. Möödunud laupäeval esietendunud Elmar Kitse lugu kannab pealkirja "Kits viiuli ja õngega" ning jääb triloogia viimaseks.

"Kits õnge ja viiuliga" on lugu Elmar Kitsest, väikest kasvu suurest eesti kunstnikust, Pallase kasvandikust, kes oli erakordne maalija, kala-, pilli- ja viinamees. Kits veetis suurema osa ajast Valgemetsas pilte maalides ja õngitsedes, ta pidas maailma kõige tähtsamaks majaks oma kasvuhoonet, kõige olulisemaks ehituseks oma paati ning kõige targemaks ja ilusamaks kalaks turba.

Seekordne näidend on Elmar Kitse päevikutel põhinev autoportree. Vaikne lugu ilusast inimesest, nagu professor Hans Trass teda Valgemetsast mäletab. Aeg-ajalt pidi Kits muidugi Tartus käima, mis talle ei meeldinud, ja isegi Tallinna sõitma, mis oli juba suisa vastumeelne, aga päris ilma linnata tal ka elada ei õnnestunud. Linnas Elmar Kits enam nii vaikne ei olnud kui metsas, tema lemmiklauseks kujunes: "Volga kõrts on palju võitnud - Elmar Kits on sisse sõitnud!"

"Meil on hea meel, et tahetakse näha ka tõsisema sisuga suvelavastusi," ütles produtsent Märt Meos. Nii tänavuse kui ka kahe eelmise portreeloo sünni taga on MTÜ Ühendus R.A.A.A.M., mis on spetsialiseerunud eriilmeliste kultuuriprojektide läbiviimisele, peamiseks töömeetodiks on dokumentaalse materjali - intervjuude, sotsiaalsete ja kultuuriliste uurimuste, kirjade ja päevikute - ümbertöötamine näidenditeks.

Elmar Kitse portreele eelnesid Eduard Viiralti elust pajatav "Põrgu wärk" eelmisel ja Konrad Mäe elul põhinev "Külmetava kunstniku portree" üle-eelmisel aastal. Meose sõnul on kõik kolm üsna eriilmelised, eriti tänavune lavastus. Kui eelmised kaks heitsid pilgu paarikümnele aastale nimitegelase elus, siis Elmar Kitse lugu peatub suhteliselt väikesel perioodil tema elus.

Viinistus on sellel suvel avatud ka lavastusega seotud näitus, seekord siis Elmar Kitse töödest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing