Nõudluse kasv toob laopindu juurde

Jaana Pikalev 10. juuli 2006, 00:00

Valdavalt rajatakse uusi laohooneid tehnoparkidesse, mis vastavad tänapäevastele nõuetele.

"Tehnopargis asuvate laohoonete eeliseks on reeglina paiknemine logistiliselt soodsas asukohas," selgitas Uus Maa kommertskinnisvara hindaja Rain Pints ning lisas, et välja arendatud infrastruktuuri tõttu ongi tehnopargis laopindade rendihinnad tõepoolest kõrgemad.

Arco Vara äripindade maakler Toomas Naska sõnul ei erinegi laopinna rendihinnad enam suuremalt jaolt piirkonniti. Mis tähendab, et oluline pole ainult laohoone asukoht, vaid ka seisukord. "Ehitamine on ikka kallis," ütles Naska selgituseks, miks uuemate laohoonete ruutmeetri rendihinnaks küsitakse keskmiselt 80-90 krooni.

Pindi Kinnisvara äripindade maakler Atko Väikmeri rääkis, et enamasti rajatakse uued tehnopargid suurte maanteede äärde, mis viivad Tallinnast välja. "Suuremad magistraalid nagu Viljandi, Tartu, Peterburi ja Pärnu maanteed on atraktiivsed just tehnopargi rajamiseks. Põhjuseks ikka see, et linnapiiril on nad kergesti ülesleitavad. Ettevõtted saavad vältida ka transpordist tulenevaid takistusi," sõnas Väikmeri ja põhjendas, et linnas on piirkondi, kuhu raskeveokid nii kergesti ligi ei pääse.

Endiselt on suur puudus kesklinna lähedal paiknevatest väiksematest laohoonetest. "Laopindade defitsiidi tõttu on mõned vähem jõukad ettevõtted sunnitud oma kaupade ladustamiseks kasutama laopinnana igasuguseid varjendeid, mille hinnad on uutega võrreldes mitu korda odavamad," lausus Väikmeri. Rain Pints täheldas, et logistiliselt heas asukohas renoveerimata laopindade rendihinnad on vahemikus 10-40 krooni ruutmeetri kohta.

Kinnisvaraekspertide hinnangul on lisaks kerkivatele laokompleksidele hoos ka olemasolevate renoveerimine. Seda teevad aga ettevõtted, kes ei saa oma tootmist ja ladu kesklinnast väga kaugele viia. "Inimesed loodavad, et Mustamäe on kummist," kostis Väikmeri, hinnates jätkuvat nõudlust Mustamäe piirkonnas.

"Suundutakse ka spekulatiivsete laopindade rajamisele," kinnitas Toomas Naska, mis tähendab, et hooneid ehitatakse ka ilma kindla kliendita. Enamjaolt rajatakse need väljarentimise eesmärgil ja müügipakkumisi on vähe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing