Tallinkil ja Siljal palgasegadused

Airi Ilisson 10. juuli 2006, 00:00

Hiljutine Tallinki ja Silja Line'i ostutehing ei puudutanud kaht Helsingi-Tallinna liinil sõitvat SuperSeaCati kiirlaeva, mille opereerimist jätkab Sea Containers iseseisvalt. Kolm Superfasti kaubalaeva ostis Tallink sel kevadel 4,4 miljardi krooni eest.

Töötaja Antsu (nime muudetud) sõnul tuli möödunud teisipäeval SuperSeaCatil rutiinse kontrolli käigus muresid kuulamas käinud Soome ametiühingutegelastel kõvasti märkmeid teha. Eelkõige on laevas probleemiks üleskirjutamata töötunnid, mis võimaldavad tööandjal vähem maksta. "See on üks suur jama, eestlased on nagu valged neegrid laevaomanikele," kommenteeris Ants.

Teiseks tähendab töötajatega sõlmitud kollektiivleping, et isiklikust töölepingust palganumbrit ei leia. "Makstakse netopalka ning Itaaliale peab tööandja maksma esimesed kolm kuud 5%," kirjeldas Ants.

"Mulle tuli üllatusena, et pärast pidin ise hakkama maksuametile makse juurde maksma," rääkis Ants. "Algul öeldakse: "Kõik maksud on makstud, Itaalias." Tegelikult saan nüüd ligi viiendiku võrra lubatud palgast vähem kätte. Samuti pole mul sotsiaalgarantiisid. Tean kõigest vähe, sest firmale meeldib salatseda - seda kollektiivlepingut näiteks pole siiani näinud."

Eesti Sõltumatu Meremeeste Ametiühingu (EMSA) ja Soome Meremeeste Ametiühingu (SMA) juhid Kaia Vask ja Simo Zitting nimetasid oma prioriteediks Superfasti töötajate palku. Vase sõnul peavad läbirääkimisi itaallastega soomlased, kelle sõlmitud on kollektiivleping.

2. juunil Soome Meremeeste Ametiühingu ja Tallinki vahel sõlmitud lepe nägi ette, et alates juunist tõuseb enam kui 300 Superfasti töötaja palk 60 protsendini soomlaste palgatasemest ning hakkab alates järgmisest aastast sammhaaval võrdsustuma.

Möödunud neljapäeval sai kokku töögrupp, kuhu kuuluvad mõlema ametiühingu ja Tallinki esindajad. "Superfasti töötajad ei ole siiani oma uusi palganumbreid näinud, kuid lahendust ei leitud," kommenteeris Vask.

"Leping on väga konkreetne ja loomulikult suudavad nad seda täita, nad püüavad praegu säästa rohkem raha," kommenteeris Zitting. "Oleme valmis meetmed tarvitusele võtma, kohtusse minek on üks võimalus. Edasise tegevuse paneme paika nädala-paari jooksul," selgitas ta.

Ülemöödunud reedel Tallinkiga kohtunud EMSA soovis kokkulepet, mille kohaselt laieneb Superfasti palgatõus kõigile 2700 Tallinki töötajale. Vase sõnul puudus ka sel kohtumisel tulemus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing