Eesti Pank alustas laenuriskide ohjamist (täiend.)

11. juuli 2006, 12:37

Eesti Pank tõstab alates 1. septembrist pankade kohustusliku reservi 15%, mille eesmärgiks on piirata sisenõudluse ja laenude kasvust tingitud riske majandusele

“Eesti majanduse arengut iseloomustavad näitajad viitavad sellele, et Eesti majandus on tasakaalulise arengu teelt üha enam kõrvale kaldumas. Märgatavalt on suurenenud Eesti majanduse ülekuumenemise oht, millega võib kaasneda inflatsiooni edasine kiirenemine ning majanduskasvu järsk aeglustumine 2008. aastal,” kommenteeris otsust Eesti Panga president Andres Lipstok. “Ülekuumenemise ohu ennetamiseks peavad otsustavalt tegutsema nii keskpank kui ka valitsus,” jätkas Lipstok.

Hansapank Eesti peadirektori Priit Põldoja sõnul juhib juhib Keskpank tähelepanu õigele asjale. “Nii laenude kasv kui Eesti majanduskasv tervikuna on olnud väga kiired. Jagame Keskpanga seisukohta, et on põhjust muret tunda,” ütles ta.

Põldoja sõnul on raske ennustada, milline on Eesti Panga reservimäärade tõstmise mõju laenude mahu kasvule edaspidi. „Kuna selle otsuse mõjul väheneb pankade kasumlikkus, võib see tähendada, et laenude hind tõuseb. Samas võib öelda aga ka seda, et teatud määral on juba täna märgata laenukasvu aeglustumise märke,” lausus ta.

Samas ootab keskpank majanduse tasakaalu huvides valitsuselt ülejäägile suunatud eelarvepoliitika jätku. “Eesti Panga poolt pankadele rakendatud meetmega peab kaasnema ka otsustav valitsusepoolne tegutsemine. Valitsuse kohus on hoida tänavune riigieelarve kolme miljardi kroonises ülejäägis ning kaotada eluasemelaenudele intressidele kehtiv tulumaksusoodustus. Keskpanga ja valitsuse tõhusal koostegutsemisel on võimalused ülekuumenemise vältimiseks kahtlemata suuremad,” lisas Lipstok.

Kohustusliku reservi määra tõstmine on Eesti Panga käsutuses olev rahapoliitiline instrument, millega saab suunata pankade tegevust. Määra tõstmine 15 protsendile, praeguselt 13, tähendab, et pangad peavad oma ressurssidest kõrvale panema kokku 3,6 miljardit krooni, mis vähendaks väljalaenatava raha hulka.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing