Hea viljasaak aitab börsil tõusta

12. juuli 2006, 11:57

Hea viljasaak aitab Maroko börsil tõusta, kirjutab Bloomberg.

Maroko börs on sel aastal üks kahest Araabiamaade börsist, mis on sel aastal tõusnud. Tõusu põhjus tuleb Maroko farmidest.

Umbes veerandi riigi elanikest ostujõud kasvab tänu selle aasta rekordilisele viljasaagile. Kuna inimestel on käes rohkem raha, võivad uued kohalikud investorid siseneda börsile.

'Maroko on jätkuvalt küllaltki sõltuv põllumajandusest,' ütles JP Morgan Fleming Asset Managementi fondijuht Ashraf El Ansary, kelle fondis leiduvad ka Maroko ettevõtete aktsiad. 'Selle aasta hea saak aitab börsil tõusta.'

Maroko Casablanca börsiindeks on sel aastal dollarites arvestatuna tõusnud 41 protsenti.

Maroko nisu- ja odratoodang võib sel aastal kahekordistuda 8,6 mln tonnini.

Enam kui neljandik riigi 30 miljonist elanikust teenivad elatist teravilja kasvatamisega, ütles riigi põllumajandusminister Mohand Laenser ajalehele Le Matin.

'Turule tuleb palju väikeinvestoreid,' ütles Upline Securitiese analüütik Amine Benteleb. 'Nende seas on ka põllumehed.'

Samal ajal kui teraviljasaak kasvatab majandust, naudib Maroko ka Pärsia lahe maadest otseinvesteeringute sissevoolu riiki ja laekumisi riigivarade müügist.

Börsi tõusu on vedanud riigi suurima telekomi Maroc Telecomi ja valdusfirma ONA(kaevandused, toiduainetööstus, jaekaubandus) aktsiad.

IMFi prognoosi kohaselt peaks Maroko majanduskasv kiirenema sel aastal 5,4 protsendini võrreldes mulluse 1,8 protsendise kasvuga. Põllumajandus moodustab 12,3 protsenti riigi SKPst.

Mõned investorid on skeptilised Maroko aktsiatõusu suhtes, kuna Upline Securitese andmetel on turu hinna/kasumi suhe 18.

'Maroko aktsiatel on olnud hea minek ja nad pole odavaimad,' ütles Dubais tegutsev Shuaa Capitali fondijuht Haissam Arabi. 'Pärsia lahe maad näivad praegu atraktiivsemad.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing