Sakret loob Eestisse võimsa ehituslike kuivsegude tehase

Airi Ilisson 12. juuli 2006, 14:38

Kesk-Eestis Mäo ristis aasta lõpul valmiv Sakreti tehas hakkab aastas tootma 150 000 tonni ehituslikke kuivsegusid, millest kümnendik müüakse Eesti turul.

Täna nurgakivi saanud tehase ehitus maksab koos sisseseadega on 86 miljonit krooni.

Sakret OÜ emafirma SIA Sakret tegevjuhi Andris Vanagsi sõnul on tegu moodsaima tehasega Eestis.

Sisseseade tarnitakse Saksamaalt. Tehase suurim, viie meetrise läbimõõduga mahuti valmistatakse Eestis, ülejäänud mahutid ja metallkonstruktsioonid Lätis. Tehas hakkab tööd andma 35 inimesele. Tehase projekteeris arhitektuuribüroo Randväli ja Karemaa, ehitab Paide MEK.

Mullu kasvas Sakreti toodangu käive Balti riikides 340 protsenti. 2003. aastast siinsel turul tegutsenud kontserni strateegia näeb ette kaasaegsete tehaste rajamist kõigisse Balti riikidesse. Praegu töötab Lätis kaks Sakreti tehast ning peagi hakkab Sakret ettevõtte teatel tehast ehitama ka Leedus.

'Kui ma poolteist aastat tagasi vastloodud Sakreti Eesti esindusse tööle tulin, siis oli mu ülesandeks uue kaubamärgi kinnistamine Eesti turul.
Sakreti toodang võitis kiiresti siinsete ehitajate usalduse. Tõtt öeldes olin üsnagi üllatunud, kui SIA Sakreti omanik Maris Kelpis mulle möödunud aasta lõpus ütles, et ehitame Eestisse oma tehase,' ütles Sakret OÜ juhatuse esimees Aivar Valge.

Järvamaa jaoks on Sakreti tehase ehitus omamoodi katalüsaatoriks. 'Pärast seda, kui Sakret oli oma kolm hektarit maad ostnud, tõusid maa hinnad siin kandis kordades. Kui praegu on see ehitusplats siin kandis veel üksi, siis õige pea hakkavad ümbruskonnas kerkima veel mitmed erinevad tootmishooned.
Järvamaa jaoks tähendab see muu hulgas ka sadu uusi töökohti,' ütles Järvamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Arvo Sarapuu.

95% uue tehase toormest on kohalik ­ liiv, tsement ja lubi tuleb Eestist.
Lisakomponente aga ostetakse umbes kümnest riigist. Ettevõtte kinnitusel on tootmine on loodussõbralik: ei mingit haisu, tolmu või muud reostust.

Ehituslike kuivsegude müük kasvab Eestis jõudsalt. Tänavu plaanib Sakret siin müüa 10 tuhat, tuleval aastal aga üle 15 tuhande tonni kuivsegusid.
Suurem osa uue tehase toodangust aga eksporditakse Soome, Venemaale ja teistesse lähiriikidesse.

Firma Sakret loodi 1936. aastal Cincinnatis, USA-s. Firma algne nimetus tulenes inglisekeelsetest sõnadest sack (kott) ja concrete (betoon). Ameerikas jätkatakse Sakrete nimega.

Tänaseks on kontsern kasvanud maailma suurimaks ehituslike kuivsegude tootjaks, omades üle 60 tehase, neist 26 asuvad Euroopas, millest omakorda
18 Saksamaal. Lätis alustas Sakret tootmist 2004. lõpul, Läti tehase tootmisvõimsus on 110 000 tonni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing