Hommik Tansaanias koos jõehobuga

Janika Vaikjärv 14. juuli 2006, 00:00

Kui oleks võimalik võtta ette maakera, panna sõrm mõnele ekvaatorilähedasele saarele ja soovida endale seal teine kodu ehitada, teeks seda vist enamik meist. Just täpselt nii toimisid kahe hotelli - Funduu Lagoon ja Fumba Beach - omanikud. India ookeanis otsiti puutumata randa ja võimalikku eraldatust teistest hotellidest ning tsivilisatsioonist. Nõnda satuti Tansaanias Zanzibari ja Pemba saarele.

Lumivalge liivarand, palmid ja suur tahe teha midagi senisest teismoodi on piisavaks argumendiks, et kohalikega käed lüüa. Lihtne see aga pole. Mis sa meile vastu annad? Kas me ikka tahame su valget rahakotti meie usku ja veendumusi segama?

Tundub, et suudeti veenda saarte elanikke, et ollakse õiged valged mehed, kes ei purusta rahu ja puutumatust, vaid toovad sinna külalisi, kes oskavad ilu hinnata. Sinna ei lähe iial turist, kes soovib basseini ääres nädal aega auru välja lasta.

Funduu Lagoon asub Pemba saarel, mis on Zanzibari tütarsaar. Kohale jõudmiseks tuleb lennata tund aega Tansaania kunagisest pealinnast Dar Es Salaamist või pool tundi Zanzibarilt, siis 40 minutit auto- ning 20 minutit paadisõitu. Funduu Lagoon asub Pemba saarel ning sinna ei lähe autoteed. Nii viiaksegi kõik kohale merd mööda. Fumba Beach Lodge asub 30 minutit Zanzibari lennujaamast lõunasse. Ümbruses pole ühtegi teist hotelli.

Teekond neisse hotellidesse on pikk ja väsitav, seda enam saad kohale jõudes aru nende kohtade paradiisihõngust ja väärtusest. Küla toidab sind ja sina toidad küla. Sellest on raske aru saada, kuid nii see on. Mark ja Edwin andsid tööd sadadele kohalikele, kes nende fantaasiad ellu rakendasid. Majakesed, mööbel, võrkkiiged, padjad ja tekid - käsitöö.

Kui veel kirjeldada, siis nii mõnigi puu jäeti alles ja nihutati maja. Mõne palmi otsa ehitati magamistuba, sest just palmi otsast on hommikul ärgates imeline vaade ookeanile. Vann, WC ja dušš ehitati ahvileivapuu alla. Ühte tuppa pandi vaid suur baldahhiinvoodi ja tänu lükatavale seinale näeb seal ka voodist otse ookeanile. Televiisorit pole üheski toas. Baar ehitati vana paadi sisse otse rannaliivale. Pakutakse kalapüüki, sukeldumist, delfiinidega ujumist jms otse ookeanis. Ökoköök on alati värskest kohalikust toorainest, lisaks parimad Ida-Aafrika kokad ning Lõuna-Aafrika vein.

Harjumine eraldatuse ja üksindusega võtab aega. Ahvid ja linnud räägivad, ookean laulab. Õhtusöök serveeritakse küünlavalgel ja otse rannal. Sinu eest hoolitsetakse, aga sa ei märka, kes ja kuidas seda teeb.

Olen armunud ja rahul. Armunud kohta, armunud väärtusse, mida olin kaotamas ja mille jälle leidsin. Oleks vaid lähemal rohkem kohti, mis üles äratavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing