Lennukijuhiks 1,3 miljoni krooniga

Ralf-Martin Soe 14. juuli 2006, 00:00

Lennukolledži õhusõiduki juhtimise eriala tasuline õpe maksab nelja aasta jooksul kokku 1,3 miljonit krooni. Esimesel ja teisel aastal tähendaks see 36 000kroonist väljaminekut ning kahel järgneval kursusel, mil lisandub lennupraktika, tuleb aasta eest tasuda 612 000 krooni.

Kui veidi üle poole kõikidest üliõpilastest (umbes 52 protsenti) maksab oma haridustee ise kinni, siis lennukolledži andmetel pole neil siiani ühtegi piloodiõppe tasulisel kohal õppivat tudengit olnud. Riiklik õhusõidukijuhi tellimus on 10 kohta.

"Minu arvamus on see, et kui piloodiks saamine on eluunistus ning inimene on selles kindel, siis võib 1,3miljoniline investeering end pikas perspektiivis ära tasuda," rääkis Tartu lennukolledži üliõpilasesinduse esimees Aive Mihkelson. Tema õpib lennundusettevõtte juhiks, mis on ilma lennupraktikata eriala ja seetõttu tunduvalt odavam.

Mihkelsoni sõnul peavad piloodid palju pingutama, näiteks peavad nad kõik eksamid tegema vähemalt 75 protsendile. See tagab, et kolmandale kursusele jõudjad ei kuku kallitelt õpingutelt välja, kommenteeris Mihkelson.

Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini tasulises õppes on praegu 69 tudengit. Nemad tasuvad õppe eest igal aastal 60 500 krooni, mis tähendab, et kuue aasta peale kokku kulub 363 000 krooni.

"Eestlastele käib selle tasumine lihtsalt üle jõu," tõdes Maaülikooli õppeosakonna spetsialist Aime Jürgenson. Seetõttu on eestlasi tasulises õppes viie aasta peale kokku viis, ülejäänud on valdavalt soomlased, rääkis Jürgenson.

Samal erialal õpivad praegu 176 tudengit maksumaksja raha eest ehk riikliku tellimuse alusel.

Võrdluseks - aiandusõpe maksab maaülikoolis 16 500 krooni aastas ning on läbitav kolme aastaga. Kogumaksumuselt jääb sellega samasse hinnaklassi kosmeetikuõpe Eesti Esimeses Erakosmeetikakoolis, kus kutse saab 1,5 aastaga 45 900 kooni eest.

Kui tasulisele kohale ei saa ning edasiõppimistahe siiski suur, saab Tartu Teoloogia Akadeemiasse nelja-aastasesse diplomiõppesse minna 9000kroonise aastatasuga. Muu hulgas pakub kool kristliku meedia eriala, mille tutvustus näeb koduleheküljel välja järgmine: "Kristliku meedia eriala võimaldab õppida suhtekorraldust ja kommunikatsiooni, lähtudes kristlikust eetikast ja kristlikest moraaliväärtustest. Eriala õppekava sisaldab kirjutava, tele- ja raadioajakirjanduse aluseid ning kommunikatsiooni üldaineid. Kristliku meedia eriala lõpetanud võivad töötada ajakirjanike, infojuhtide ja kommunikatsioonispetsialistidena erinevate kristlike ja muude organisatsioonide ja väljaannete juures."

Õppimine EELK Usuteaduste Instituudis on samuti tasuline. Õppetasu on kodulehe andmetel 20 000 krooni, tunduvalt odavam aga Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku liikmetele, kellel on õppimiseks vaimuliku soovitus. Nendele on hind 10 000 (alustajad) või 9500 krooni aastas.

Odavat tehnilist haridust pakub aga Tallinna Tehnikakõrgkool, kus paljude õppekavade (näiteks hoonete ehitus, masinaehitus ja tehnoökoloogia) aastamaksumus on 9000 krooni ringis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing